Jak pomóc mamie, która cierpi na depresję po śmierci męża?

Witam! Mam problem z moją mamą. 5 lat temu zmarł mój tata na raka. Choroba była zaawansowana trwała 8 m-cy. Moja mama ma depresję takie stany zdarzały się już wcześniej. Izoluje się od rodziny, nie chce z anmi rozmawiać, nie jada lub ogranicza posiłki. Nie wychodzi z łóżka i wiele innych objawów. Wiem, że muszę ją namówć na leczenie. Tylko pytanie jak to robić, żeby jej nie urazić i zniechęcić. Czy to ja najpierw powinnam znaleźć lekarza i z nim porozmawiać? Co robić?

Witam,
zwykle w pierwszej kolejności warto porozmawiać z mamą, powiedzieć o tym, co Pani czuje, ze martwi się Pani jej stanem, że pamięta ją jako inną osobę i zależy Pani na tym, żeby znów ani ja taką ujrzała, jednak zalecałabym tutaj delikatność, ponieważ osoby w depresji często zdają sobie sprawę ze swojego stanu, z tego, ze może być to obciążeniem dla bliskich, jednak trudno jest im z tego po prostu wyjść, gdyby tak było, zapewne wracały by do siebie bez żadnej pomocy. Także może Pani mówić o swoich odczuciach, ale z pełnym zrozumieniem dla stanu mamy i poszanowaniem tego, co się wydarzyło. Jednocześnie może się Pani próbować konsultować z lekarzem, dokładniej omówić problem, moje zalecenia mogą, rzecz jasna być tylko bardzo ogólne, ponieważ tylko pobieżnie znam problem. Być może lekarz po dokładniejszym poznaniu sprawy będzie mógł Pani dać bardziej szczegółowe zalecenia. Warto również wspomnieć, że depresja (jeśli to jest depresja, a jest to prawdopodobne jeśli takie stany zdarzały się wcześniej oraz z tego co Pani opisuje) być może będzie wymagała leczenia farmakologicznego. Do tego także należałoby by mamę jakoś ustosunkować. Inny jeszcze aspekt sprawy to przeżycie przez mamę żałoby, jest to proces składający się z kilku składników, czasem przebiega prosto, czasem na jego drodze pojawiają się komplikacje, być może w tej kwestii warto byłoby się także skonsultować z psychologiem.

Witam. Powolutku delikatnie trzeba z mamą rozmawiać. Może pani mówić zamiast o mamie, to o sobie jak się czuje patrząc na mamę, że się martwi o nią, że chce jej pomóc i może z nią iść do specjalisty, po to aby poczuła sie lepiej bo tata by tego na pewn9o chciał.