Jak pomóc sobie po kilku poronieniach?
Witam Jestem teraz po 5 poronieniu ciąży w tym dwie 21tc I 17tc od 8 lat staramy się z mężem o dziecko w tym dwie ostatnie ciąże z invitro wszystkie możliwe badania zrobione i brak niestety przyczyn ostatnia ciąża spowodowal że zamknęłam się w sobie i rozmawiam tylko z mężem nie mam ochoty wychodzić z domu nie potrafię rozmawiać nawet z rodziną ale też nie potrafię nawet już płakać gdy jestem sama nie wiem czy to normalne? Co prawda sprawa jest świerza bo minęło 3 dni od porodu a ja udaje że się nic nie stało I że byłam na to gotowa a serce mi pęka. Nie wiem czy to normalne?

KOBIETA, 32 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Witam,
jest Pani silną osobą, która pomimo wielu starań zakończonych niepowodzeniem wciąż znajduje w sobie siłę, aby dalej walczyć. To naturalne, że po tak krótkim czasie targają Panią różne emocje.
Może Pani odczuwać w tym momencie poczucie straty połączone z bezsilnością. W takim przypadku ciężko o rozmowę, nawet z najbliższymi. Proszę dać sobie czas na przepracowanie zaistniałej sytuacji.
Kobiety przeżywające poronienie doświadczają śmierci nie tylko dziecka, ale także siebie jako matki. Próba poradzenia sobie z tą sytuacją nazywana jest żałobą. To nie tylko pożegnanie czy opłakanie ukochanej osoby, ale również dojście do takiego momentu w swoim życiu, kiedy pamięć o tym przestaje sprawiać ból. Nie da się jednoznacznie określić, jak długo będzie trwał okres żałoby.
Ważne, aby w tym czasie nie była Pani pozostawiona sama sobie. Bardzo ważne jest wsparcie partnera oraz najbliższej rodziny. Nierzadko potrzebne jest również wsparcie osoby z zewnątrz – psychologa lub psychoterapeuty, który pomoże przepracować Pani tę trudną sytuację. Terapia pomaga rodzicom w przechodzeniu przez okres żałoby oraz przynosi ulgę w cierpieniu.
Więcej o etapach żałoby po utracie dziecka przeczyta Pani pod adresem: https://portal.abczdrowie.pl/zaloba-po-dziecku.
Może Pani również poszukać grupy wsparcia lub zapoznać się z historią innych użytkowników: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-sobie-poradzic-po-stracie-dziecka, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/kiedy-minie-rozpacz-po-stracie-dziecka.