To, że szwagierka tak twierdzi, to jeszcze nie znaczy, że tak jest. Może istnieć jakiś ważny powód, dla którego cała rodzina jej nie wierzy i sugeruje aby się leczyła. Istnieją zaburzenia psychiczne, w których ludziom wydają się różne, także najdziwniejsze rzeczy i z tego opisu można wnioskować, że to może być taki przypadek.
Jeżeli mąż naprawdę ją podtruwa, albo wysmarował ją kretem powinna się udać z tym na policję, która zajmuje się przestępstwami.
Ewentualnie w celu sprawdzenia, czy to nie jest choroba psychiczna powinna udać się do psychiatry albo psychologa celem diagnostyki.
Pozdrawiam
Jakub Pyka
Dzień dobry!
Kiedy szwagierka podejrzewa, że mąż znęca się nad nią fizycznie, chce ją skrzywdzić lub zabić, każdorazowo może i powinna zgłosić takie zdarzenie na policji. Oblanie ciała żrącym środkiem chemicznym z pewnością pozostawia ślady (zaczerwienienie, podrażnienie, zniszczenie skóry), które może zauważyć i opisać każdy poproszony o to lekarz. Jest to tak zwana "obdukcja", która może stanowić dowód w sądzie. Podobnie podtruwanie kogoś lub podawanie mu zbyt dużej ilości leków można wykazać w prostych badaniach laboratoryjnych z krwi lub z moczu.
Rodzina, w której pojawia się podejrzenie przemocy zostaje objęta specjalną ochroną, założona zostaje tzw. "niebieska karta" i pojawiają się możliwości konkretnych procedur, w których szwagierce pomagać będą odpowiedzialne za to osoby, np. dzielnicowy lub pracownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.
Szwagierka może również sama zgłosić się po pomoc do ośrodków w swoim mieście, np. Centrum Interwencji Kryzysowej, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Centrum Praw Kobiet, Centrum Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie itp. Otrzyma tam pomoc psychologiczną, medyczną, prawną, a także może starać się o możliwość tymczasowego zamieszkania w hostelu dla ofiar przemocy.
W zakładzie psychiatrycznym może zostać siłą zamknięta tylko taka osoba, u której lekarze rzeczywiście stwierdzą do tego podstawy i podejrzenia o ewentualnej chorobie psychicznej będą silne. Z pewnością siostra nie powinna obawiać się spotkania ani z psychologiem ani z lekarzem psychiatrą. Nawet jeśli zostaną u niej stwierdzone jakiekolwiek zaburzenia nastroju czy zaburzenia psychiczne (np. zaburzenia paranoiczne - nieuzasadnione przekonanie, że mąż chce ją zabić), otrzymanie właściwej diagnozy może jej tylko pomóc rozpocząć odpowiednie leczenie i poczuć się lepiej.
Pozdrawiam!
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Pomoc dla kobiety nękanej psychicznie – odpowiada Mgr Kamila Drozd
- Co zrobić, jeśli ojciec mnie bije? – odpowiada Lek. Rafał Gryszkiewicz
- Znęcenia się psychiczne i fizyczne przez męża – odpowiada Mgr Patrycja Stajer
- Jak pomóc osobie będącej ofiarą przemocy domowej – odpowiada Mgr Justyna Piątkowska
- Agresja słowna i przemoc psychiczna ze strony męża – odpowiada Mgr Piotr Jan Antoniak
- Psychiczne znęcanie się nad dzieckiem w rodzinie – odpowiada Mgr Justyna Piątkowska
- Do kogo można zwrócić się o pomoc dla osoby prześladowanej psychicznie? – odpowiada Mgr Ewelina Kazieczko
- Problem z opanowaniem emocji i agresja u męża – odpowiada Mgr Agnieszka Jagielak
- Uzależnienie od alkoholu u męża i przemoc w domu – odpowiada Mgr Justyna Piątkowska
- Możliwość zgłoszenia o znęcaniu psychicznym – odpowiada Mgr Justyna Piątkowska
artykuły
Samobójstwa: Dlaczego mężczyźni przeważają w statystykach?
- Polska należy do krajów w Europie, gdzie prz
Pobyt w psychiatryku. Wiemy, co się dzieje za murami
Bójki, gwałty, brak nadzoru - oto jak pacjenci wsp
Smutek skrywany pod płaszczem męskości
O zaburzeniach nastroju pisze i mówi się najczęści