Jak pomóc szwagierce, która uciekła od męża?

moja szwagierga boi sie wrucic do domu do merza bo on ja podtruwa ona od niego uciekla do rodziny ale oni nie chca jej pomuc uwazaja ze jest chora i chca ja zamknac w zakladzie psychiatrycznym nikt jej nie wiezy wszyscy uwazaja ze jest psychicznie chora nie wiem jak mam jej pomuc, jest teraz u siostry i ona jej wciska leki ale wiecej niz powinna brac i jest po nich senna. siostra uwaza ze ona powinna wrucic do merza ale on ostatnio w nocy wysmarowal ja kretem na szyi i na twarzy jak mam jejPOMUC
ponad rok temu

To, że szwagierka tak twierdzi, to jeszcze nie znaczy, że tak jest. Może istnieć jakiś ważny powód, dla którego cała rodzina jej nie wierzy i sugeruje aby się leczyła. Istnieją zaburzenia psychiczne, w których ludziom wydają się różne, także najdziwniejsze rzeczy i z tego opisu można wnioskować, że to może być taki przypadek.
Jeżeli mąż naprawdę ją podtruwa, albo wysmarował ją kretem powinna się udać z tym na policję, która zajmuje się przestępstwami.
Ewentualnie w celu sprawdzenia, czy to nie jest choroba psychiczna powinna udać się do psychiatry albo psychologa celem diagnostyki.
Pozdrawiam
Jakub Pyka

Dzień dobry!
Kiedy szwagierka podejrzewa, że mąż znęca się nad nią fizycznie, chce ją skrzywdzić lub zabić, każdorazowo może i powinna zgłosić takie zdarzenie na policji. Oblanie ciała żrącym środkiem chemicznym z pewnością pozostawia ślady (zaczerwienienie, podrażnienie, zniszczenie skóry), które może zauważyć i opisać każdy poproszony o to lekarz. Jest to tak zwana "obdukcja", która może stanowić dowód w sądzie. Podobnie podtruwanie kogoś lub podawanie mu zbyt dużej ilości leków można wykazać w prostych badaniach laboratoryjnych z krwi lub z moczu.
Rodzina, w której pojawia się podejrzenie przemocy zostaje objęta specjalną ochroną, założona zostaje tzw. "niebieska karta" i pojawiają się możliwości konkretnych procedur, w których szwagierce pomagać będą odpowiedzialne za to osoby, np. dzielnicowy lub pracownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.
Szwagierka może również sama zgłosić się po pomoc do ośrodków w swoim mieście, np. Centrum Interwencji Kryzysowej, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Centrum Praw Kobiet, Centrum Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie itp. Otrzyma tam pomoc psychologiczną, medyczną, prawną, a także może starać się o możliwość tymczasowego zamieszkania w hostelu dla ofiar przemocy.
W zakładzie psychiatrycznym może zostać siłą zamknięta tylko taka osoba, u której lekarze rzeczywiście stwierdzą do tego podstawy i podejrzenia o ewentualnej chorobie psychicznej będą silne. Z pewnością siostra nie powinna obawiać się spotkania ani z psychologiem ani z lekarzem psychiatrą. Nawet jeśli zostaną u niej stwierdzone jakiekolwiek zaburzenia nastroju czy zaburzenia psychiczne (np. zaburzenia paranoiczne - nieuzasadnione przekonanie, że mąż chce ją zabić), otrzymanie właściwej diagnozy może jej tylko pomóc rozpocząć odpowiednie leczenie i poczuć się lepiej.
Pozdrawiam!