Jak poradzić sobie w życiu codziennym u osoby z OCD i fobią społeczną?

Witam Zdiagnozowano u mnie OCD oraz fibie społeczną przyjmuje paroksetyne od miesiąca oraz doraźnie afobam jednak od pewnego czasmu miewam problemy z koncentracją i pamięcią wrażenie pustaki w głowie brak apetytu problem z odroznianiem snów od jawy oraz koszmary występują u mnie również problemy z agresją oraz zmianami nastroju zaczęłam również unikać spotkań ze znajomymi i rodziną nie mam na nie ochoty i siły. Mam tez czsami wyrażenie że słyszę różne dźwięki szukanie itp. Boje sie zosyawac sama w domu bo wydaje mi sie że ktoś chodzi po moim mieszkanie. Czasami patrząc w jeden punkt mam wrażenie że zaczyna sie on "rozjeżdżać. Mam tez czasami wrażenie jakby ktos ciagle za mna stał i sie patrzył ". Czy te objawy mogę byc skutkiem przyjmowania leków?

Pozdrawiam i życzę powodzenia,
Justyna Sordyl-Grajcar
www.psychoterapeutakatowice.pl

Szanowna Pani,

jeśli farmakoterapia nie przynosi optymalnych rezultatów, wskazana byłaby psychoterapia CBT (poznawczo - behawioralna), jest to metoda leczenia zaburzeń lękowych, nerwicowych i depresyjnych, o określonej strukturze, ukierunkowana na cele i problemy pacjenta "tu i teraz", terapeuta i pacjent współpracują razem nad zidentyfikowaniem i zrozumieniem problemu w kontekście związku, jaki występuje pomiędzy myślami, emocjami i zachowaniem danej osoby. Proces terapeutyczny polega na modyfikacji sposobu myślenia i przekonań - to wpływa na rodzaj i natężenie odczuwanych emocji oraz zachowanie.
W Pani przypadku odpowiednio dobrane leczenie (psychoterapia), może być szansą na poprawę samopoczucia i zmniejszenie objawów.
Pozdrawiam serdecznie

Mgr Monika Prus Psycholog, Lublin

Witam.
Podstawowe metody leczenia nerwicy natręctw to farmakoterapia oraz terapia behawioralna lub poznawczo–behawioralna (CBT). Istotą terapii behawioralnej jest tzw. ekspozycja z powstrzymaniem reakcji – nauka powstrzymywania czynności natrętnej pomimo celowego narażenia się na lękotwórczy bodziec, skutkująca stopniowym wygaszaniem objawów.
M.Prus