Jak poradzić sobie w życiu codziennym u osoby z OCD i fobią społeczną?

Witam Zdiagnozowano u mnie OCD oraz fibie społeczną przyjmuje paroksetyne od miesiąca oraz doraźnie afobam jednak od pewnego czasmu miewam problemy z koncentracją i pamięcią wrażenie pustaki w głowie brak apetytu problem z odroznianiem snów od jawy oraz koszmary występują u mnie również problemy z agresją oraz zmianami nastroju zaczęłam również unikać spotkań ze znajomymi i rodziną nie mam na nie ochoty i siły. Mam tez czsami wyrażenie że słyszę różne dźwięki szukanie itp. Boje sie zosyawac sama w domu bo wydaje mi sie że ktoś chodzi po moim mieszkanie. Czasami patrząc w jeden punkt mam wrażenie że zaczyna sie on "rozjeżdżać. Mam tez czasami wrażenie jakby ktos ciagle za mna stał i sie patrzył ". Czy te objawy mogę byc skutkiem przyjmowania leków?
KOBIETA, 20 LAT ponad rok temu

Powrót pacjenta oddziału psychiatrycznego do domu

Warto byłoby, aby jak najszybciej umówiła się Pani ze swoim lekarzem psychiatrą i opowiedziała dokładnie o wszystkich objawach, które pojawiły się u Pani w ostatnim czasie, gdyż nie są to objawy specyficzne ani dla OCD, ani dla fobii społecznej. Lekarz najlepiej zna Pani historię choroby i będzie mógł odnieść do niej objawy, które pojawiają się u Pani w ostatnim czasie oraz udzielić Pani informację zwrotną. Na pewno nie należy ich bagatelizować i odwlekać wizyty.

Pozdrawiam i życzę powodzenia,
Justyna Sordyl-Grajcar
www.psychoterapeutakatowice.pl

0

Szanowna Pani,

jeśli farmakoterapia nie przynosi optymalnych rezultatów, wskazana byłaby psychoterapia CBT (poznawczo - behawioralna), jest to metoda leczenia zaburzeń lękowych, nerwicowych i depresyjnych, o określonej strukturze, ukierunkowana na cele i problemy pacjenta "tu i teraz", terapeuta i pacjent współpracują razem nad zidentyfikowaniem i zrozumieniem problemu w kontekście związku, jaki występuje pomiędzy myślami, emocjami i zachowaniem danej osoby. Proces terapeutyczny polega na modyfikacji sposobu myślenia i przekonań - to wpływa na rodzaj i natężenie odczuwanych emocji oraz zachowanie.
W Pani przypadku odpowiednio dobrane leczenie (psychoterapia), może być szansą na poprawę samopoczucia i zmniejszenie objawów.
Pozdrawiam serdecznie

0
Mgr Monika Prus Psycholog, Lublin
64 poziom zaufania

Witam.
Podstawowe metody leczenia nerwicy natręctw to farmakoterapia oraz terapia behawioralna lub poznawczo–behawioralna (CBT). Istotą terapii behawioralnej jest tzw. ekspozycja z powstrzymaniem reakcji – nauka powstrzymywania czynności natrętnej pomimo celowego narażenia się na lękotwórczy bodziec, skutkująca stopniowym wygaszaniem objawów.
M.Prus

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty