Jak poradzić sobie z brakiem otwartości na ludzi?

Od zawsze jestem bardo nietowarzyską osoba. Będąc w jakiejś grupie cz towarzystwie nie potrafię czuć się dobrze ze sobą. Wśród ludzi jestem wyobcowania, sztywna, bardzo spięta, paraliżują mnie myśli o tym, że jestem taka beznadziejna, nieciekawa, że nic nie potrafię, do niczego się nie nadaję. W klasie nie mam i nigdy nie miałam żadnych bliższych koleżanek, trzymam się na uboczu, dlatego, że nie potrafię nawiązać bliższych kontaktów z ludźmi. Czy coś może mi pomóc żebym była bardziej normalna?

Witam
Są przyczyny takiego poczucia, zachowania, takie zachowania nie biorą się znikąd. W takich sytuacjach bardzo pomaga psychoterapia. Wstyd społeczny, może mieć bardzo wiele przyczyn, to jakie one są i jak sobie z nimi poradzić wymaga pracy nad sobą i zaangażowania, ale ten trud naprawdę się opłaca. Najważniejsza jest chęć zmiany.
Pozdrawiam
Agnieszka Skawińska

Witam,
Po pierwsze i najważniejsze - jest Pani normalna.
Może tylko czasem "nie potrafi się Pani czuć dobrze ze sobą". A tak mają wszyscy ludzie - w różnych momentach swojego życia i/lub w różnym natężeniu.
Rozumiem, że "trzymanie się na uboczu" przeszkadza Pani?
Te pomysły, że "jestem nic nie potrafię, do niczego się nie nadaję" nie mogą być prawdziwe - NIC Pani nie potrafi? Niemożliwe!
Może być Pani niezadowolona z tego, co Pani umie, a to już inna sprawa.
Warto więc, aby Pani przyjrzała się powodom takiego myślenia o sobie.
Kto o Pani tak mówił? w jakich sytuacjach?
Co Pani zyskuje przez to, że myśli tak źle o sobie? Co Pani traci?
Co byłoby, gdyby - tytułem eksperymentu - pomyślałaby Pani inaczej? Jak chciałaby Pani myśleć o sobie? Co wówczas by się stało?
Może Pani sama poszukać odpowiedzi a potem zacząć wnioski wprowadzać w życie.
Może też Pan skorzystać z pomocy specjalisty .
Tym czasem proszę wysłuchać wykładu (są polskie napisy) http://www.ted.com/talks/brene_brown_listening_to_shame

Pozdrawiam serdecznie
Artur Brzeziński
Zapraszam na blog : http://dobre-zycie.blogspot.com/