Jak poradzić sobie z zazdrością i nastawieniem do innych ludzi?

Mam wspaniałego chłopaka, rodziców i koleżanki, aczkolwiek jestem bardzo nerwowym człowiekiem i nie potrafię opanować złości, zazdrości. Czasem zdarza mi się przez dłuższy okres być miła i wyrozumiała lecz zawsze wracam do tego poprzedniego stanu którego nienawidzę i nie chce być takim człowiekiem, który rani wszystkich na około i stwarza problemy. Jak mam sobie z tym poradzić?

Witam, rozumienie i widzenie, że reaguje się nieadekwatnymi emocjami do sytuacji jest trudnym przeżyciem, i może wywoływać negatywne myśli o sobie samej, ale też jest to ważny krok w kierunku zmiany. Zachęcałabym Panią do rozmowy ze specjalistą psychoterapeutą, lub psychologiem, który pomoże przyjrzeć się przyczynom opiswanych stanów i znaleźć inne, dobre dla Pani sposoby radzenia sobie z sytuacjami powodującymi te trudne, niechciane emocje. Pozdrawiam serdecznie. Anna Bernatowska

Witam,

Proszę rozważyć zgłoszenie się na psychoterapię. Zapewne pomoże w radzeniu sobie z przeżywaniem "trudnych" emocji i w tworzeniu dojrzałych, satysfakcjonujących relacji.

Pozdrawiam
Agnieszka Jabłonowska

Dzień Dobry Pani,

Zacznę od podziękowania Pani, że poszukuje Pani dla siebie optymalnego rozwiązania, wywnioskowałam, że jest Pani świadoma, co z Panią i u Pani dzieje się (introspekcja) w relacjach z Innymi.

Mam zbyt mało danych..., jednak zaprezentowane przez Panią symptomy, mogą wskazywać na nieadekwatną Pani samoocenę, zaniżoną samoakceptację, oraz ocenę własnych możliwości, które to utrudniają Pani satysfakcjonujące funkcjonowanie w relacji z
Pani Chłopakiem oraz w relacjach międzyludzkich.

Znalazła się Pani (teraz) w takim miejscu, że zaczęła poszukiwać..

Istotne jest, żeby przyznała się Pani sama przed sobą, że potrzebuje Pani wsparcia w zmianie dotychczasowych zachowań/myśli/emocji, które Pani nie służą...
Jeśli to Pani zrozumie i przyjmie jako prawdę, to już fundamentalny krok do zmiany, gdyż weźmie Pani odpowiedzialność za swoje myśli i emocje oraz za to, jak Pani postępuje wobec samej siebie.

Podsumowując, inspiruję Panią, by sięgnąć po pracę terapeutyczną (rozwojową) pod okiem Psychologa.

Życzę, żeby dotarła Pani do swoich ogromnych zasobów, które są w Pani,

irena.mielnik.madej@gmail.com
tel. 502 749 605

Złość, jak i inne nastroje, to jeden z mechanizmów obronnych. Może być tak, że rodzi się ona u Pani z powodu niezaspokojenia potrzeb. Czasem te potrzeby bywają niemożliwe do zaspokojenia np. gdy chcemy by ktoś coś dla nas zrobił, a ta osoba tego nie chce. Z jakiego powodu rodzi się w Pani złość i zazdrość nie jestem w stanie odpowiedzieć po tak krótkim opisie. Może Pani skonsultować się z psychologiem lub skorzystać z szerokiej oferty szkoleń np. w zakresie porozumienia bez przemocy (NVC) czy asertywności. W Warszawie znajdzie Pani sporo ofert i warsztatów. Proszę zwrócić uwagę na doświadczenie osoby prowadzącej, jej przygotowanie w tematyce zajęć, a wówczas wybór będzie z pewnością dobry. Warsztaty mają na celu uświadomić co jest celem naszego zachowania i jak można zmodyfikować swoje zachowanie, by szanowało ono prawa innych. Jeśli same warsztaty nie okażą się skuteczne wówczas warto podjąć psychoterapię, która pomoże zrozumieć własne potrzeby, przekonania i wesprze Panią w osiągnięciu satysfakcjonujących relacji z bliskimi, ważnymi dla Pani osobami.