Jak poradzić sobie z ciągłą żądzą sukcesu?

Cześć, czytając trochę o psychologi indywidualnej Adlera, uświadomiłem sobie że w dzieciństwie byłem rozpieszczany przez matkę chyba dlatego że przez słabość starałem się osiągać cele. Równocześnie zawsze czułem się gorszy od starszego brata. W wyniku takiego ukształtowania, dziś zmagam się z kompleksem niższości, z ciągłą rządzą triumfu, z wycofaniem gdy nikt mi nie "klaszczę" (słomiany zapał) i z korzystaniem z własnej słabości. Chcę być lepszy, więc pytam jak nad tym pracować ?

Witam, odczuwa Pan potrzebę i motywację do zmiany, proszę skorzystać z konsultacji z psychologiem, psychoterapii. Napisał Pan że zyskał wgląd w mechanizmy które kierują Pana zachowaniem. Proszę się zastanowić, co chciałby zmienić, jak chciałby Pan to zmienić, od czego zacząć. Wyznaczyć sobie mały cel na początek. Warto poświęcić więcej czasu na rozmowę o Pana doświadczeniach i dążeniach.
Pozdrawiam serdecznie
Dorota Nowacka
psycholog
rejestracja@psycholognowacka.pl
www.psycholognowacka.pl

Dzień Dobry Panu,

Ucieszyłam się, czytając Pana posta, z zawartym od Pana pytaniem.

Dlaczego?
Bo ma Pan wgląd w siebie, w swoje zachowanie i dąży do zmiany tego, co jak sam Pan poczuł już Panu nie służy...( bo tak Pana zrozumiałam..., czy słusznie?).

Jestem pewna, że praca nad samooceną (poczuciem własnej wartości) byłaby dla Pana pomocną - wtedy akceptowałby Pan siebie takim, jakim Pan jest, nie mając potrzeby udowadniania niczego otoczeniu, bo czułby Pan swoją wartość niezależnie od tego, czy w Pana mniemaniu, spełniałby Pan oczekiwania, czy też nie - czego bardzo serdecznie Panu życzę.

Irena Mielnik-Madej