Jak poradzić sobie z informacją o chorobie taty?

Witam dzisiaj dowiedziałam się ze moj tata jest cięzko chory. Ma guza złosliwego. Zamiast mysleć pozytywnie ze wszystko będzie dobrze ja ciągle płaczę i do głowy przychodzą mi obrazki z jego smierci jak wybieram wiązankę widzę ludzi na cmentarzu.Czy ze mną jest coś nie tak przecież z bałego serca pragnę by tata żył.
KOBIETA, 46 LAT ponad rok temu
Mgr Ewa Wójcik Psychologia
47 poziom zaufania

Witam,
niestety działa Pani calkiem dobrze. Po prostu po otrzymaniu tak trudnej wiadomości Pani móżg probuje sobie z ta informacją jakos poradzic gdyż jest to bardzo trudny moment w Pani życiu. Myślę, ze Powinna Pani o tym z kims porozmawiac. Jakis przyjaciel czy inny czlonek rodziny albo psycholog/terapeuta, ktory pomoże Pani przez ten trudny okres przejść.
Podpowiem tylko, że jak juz Pani sobie pomyśli źle o tej całej sytuacji to prosz ę siebie nie obwiniać i sprobować skorzystać z krotkiego czasu jaki Wam pozostał tu- na ziemi. Pozdrawiam!

0

Dzień dobry.
Choroba bardzo często pojawia się nagle i w gwałtowny sposób zmienia dotychczasowe życie pacjenta i całej rodziny. Po usłyszeniu niepomyślnej diagnozy, osoba chora oraz jej najbliżsi mogą doznać szoku i potrzebować czasu na akceptację choroby oraz odnalezienie się w nowej sytuacji. Często chory w ciągu kilku dni musi przewartościować swoje życie i zmienić dotychczasowe plany prywatne i zawodowe. Pacjent i jego rodzina w trakcie leczenia przechodzi przez różne fazy radzenia sobie z chorobą. Każdy etap choroby to różne emocje i zachowania. Proces leczenia bywa długi, emocjonalnie wyczerpujący, dlatego wymaga zaangażowania najbliższej rodziny. Wsparcie psychologiczne pacjenta jest jednym z najważniejszych aspektów leczenia. Rodzina chorego odgrywa tu bardzo ważna rolę. Bardzo często najbliżsi mają ogromny wpływ na myślenie i postępowanie samego chorego. Wsparcie emocjonalne, udzielane głównie przez rodzinę chorego to przede wszystkim: - dążenie do poznania potrzeb pacjenta i ich zaspokojenie w miarę możliwości, - życzliwe, empatyczne słuchanie, - okazanie zrozumienia, - sygnalizowanie gotowości do podjęcia rozmowy na każdy trudny temat: „Jeśli chcesz możemy o tym porozmawiać…”, - okazywanie czułości (dotyk dłoni, przytulanie), - budowa relacji bezpiecznej dla chorego „Jestem obok, gdybyś mnie potrzebował”. Należy pamiętać, aby szanować potrzebę samotności pacjenta i nie osaczać go swoją osobą – wystarczy poinformowanie chorego: „Powiedz mi jeśli chcesz zostać sam”, nie zamartwiać się, gdy zapada cisza w trakcie ważnej rozmowy, pozwolić wypłakać się choremu i wyrazić swoje wszystkie emocje np. złość, lęk, pytać się; „Co mogę dla Ciebie zrobić?”. W przypadku pytań zapraszam do kontaktu. Istnieje możliwość konsultacji psychologicznej online. Pozdrawiam serdecznie. Justyna Żebrowska-Naklicka j.zebrowska.naklicka@gmail.com tel. 693 548 457

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty