Jak poradzić sobie z napadami złości i zazdrości?

Mam 16 lat i jestem meżczyzną. Od dłuższego czasu mam problemy z wybuchami złości. Wszystko to przez dziewczynę, która często się na mnie denerwuje, mimo że staram się ze wszystkich sił. Ostatnio przez jeden wybuch złamałem prawie rękę. Ciągle boję się, że mnie zostawi, bo często mi tym grozi. Mam też przez to napady płaczu i histerii. Jestem także bardzo zazdrosny o nią, bo moim zdaniem przesadza z ilością kolegów. Nie akceptuję tego, ale jak coś powiem, to od razu jest na mnie zła i ma "haka". Dziś zdenerwowałem się za to, że ciągle rozmawia z kolegą. Złości mnie to. Po chwili powieidzlała, że skoro ja patrzę na inne dziewczyny, to ona może z nim rozmawiać i zdenerwowała się na mnie. Musiałem przestać i ją przepraszać. To norma. Bardzo ją kocham, ale często mnie rani. Chcę jednak być z nią nadal. Jest także jeszcze inny kolega, który powiedział jej, że tylko z nią może być i nie chce innej. I to on mi najbardziej wadzi, lecz nic nie mogę zrobić. Uspokaja mnie, ale i tak mnie to gryzie. W końcu coś im zrobię, bo mam już tego dość.

Witam!

W trakcie okresu dojrzewania młodzi ludzie odczuwają bardzo silne i często skrajne uczucia. Wchodzenie w dorosłość wiąże się z wieloma przemianami i problemami. Różne czynniki mogą wpływać na rozbudzanie intensywnych emocji i prowokować do ich wybuchu. Jednak napady złości mogą być zagrożeniem zarówno dla Ciebie, jak i innych. Problemy w związku mogą je prowokować. Im więcej reagujesz złością na problemy, tym bardziej one się pogłębiają i powodują kolejne napady. W taki sposób zamykasz się w błędnym kole. Takie zachowanie nie prowadzi do konstruktywnego rozwiązywania kłopotów. Twoja partnerka z uzasadnionych powodów może czuć się zagrożona i odsuwać się od Ciebie. Proces ten będzie trwał, jeśli nie postarasz się zmienić swojego zachowania. Groźby i ograniczanie swobody drugiej osoby są raczej odpychające niż scalające związek. Jeśli czujesz, że sam sobie nie poradzisz ze swoimi emocjami, możesz skorzystać z pomocy psychologa. Praca z psychologiem pozwoli skanalizować emocje w odpowiedni sposób i nie wyżywać się na bliskich osobach. Panowanie nad swoimi emocjami i odpowiednie reagowanie na emocje innych, mogą być czynnikiem, który znacząco wpłynie na poprawę Twojego wizerunku w oczach dziewczyny i znajomych.

Pozdrawiam