Jak poradzić sobie z problemami natury osobowościowej?

Od roku zmagam się z wieloma trudnościami, które rzutują na mój nastrój, samoocenę i nastawienie do świata. Po megadole, zamknięciu na ludzi, potężnym kryzysie, przychodzi chwilowa ulga,. Więc gdzie tkwi problem? Ta ulga jest coraz krótsza, a ciężar zmagań coraz większy. Czasem wydaje mi się, że jestem osobą, która sama siebie ocenia najsurowiej, bierze na siebie winę i odpowiedzialność za wszystko co dzieje się wokół. Nie chcę szukać pomocy u psychologa, bo jakoś sobie radzę, bo nie raz udowodniłam, że jestem w stanie z tego się wyrwać, ale... to jest coraz trudniejsze. Czy jest jakiś domowy sposób, żeby sobie pomóc? Czy jest szansa, że poradzę sobie sama?

Dzień dobry, jeśli chodzi o samodzielną pracę nad sobą, mogę Pani polecić trzy bardzo dobre książki, z których sama często korzystam, jako inspiracji do pracy terapeutycznej: 1. Zrozumieć ACT, R.Harris, 2. Relacje na huśtawce M.McKay i in., 3. Program zmiany sposobu życia J.Young. i in. Odnosząc się do Pani obiekcji co do terapii - praca na psychoterapii też jest pracą mocno samodzielną, spotkania z terapeutą mają na celu uruchomienia procesu zmiany, ale między spotkaniami wszystko zależy od Pani. Życzę owocnej pracy nad sobą :)! Pozdrawiam serdecznie, Iga Borkowska, www.maturitas.pl