Jak poradzić sobie z wychowaniem syna?

Mój 11 letni syn nie słucha się mnie wcale . Robi co chce ,wraca o której chce ,nie odbiera telefonu. Wychowuje go sama od początku. Teraz doprowadza mnie do takiego stanu ,że myślę ,że sobie z nim nie radzę . Nie wiem czy to taki etap czy on ma taki charakter,wręcz podły do mnie. Ja nie pije i nie palę , a jego już ciągnie do używek . Jestem załamana . W szkole chodzi do psychologa,na zajęcia TUS. Nic to nie daje ,zero efektów . U psychiatry prywatnie też bywamy . Zero postępów. Szkoły nie nawidzi ,przeklina jak szewc . Towarzystwo na podwórku ma różne . Jako matka jestem w kropce . Kolega czasem z nim rozmawiał żeby szanował matkę bo ma tylko jedną ,ale to grochem o ścianę . Jak postępować żeby się nie załamać ?

Dzień dobry,

Mam kilka propozycji, po pierwsze proszę udać się na warsztaty pn. "Szkła dla rodziców i wychowawców", zazwyczaj w każdym mieście są organizowane albo przez szkołę albo Poradnie Pedagogiczno - psychologiczne. nauczy się pani tam metod pracy z dzieckiem.
Po drugie warto udać się na terapię rodzinną (są również organizowane przez Poradnie pedagogiczno - psychologiczne lub Poradnie Zdrowia Psychicznego).
Chłopakowi zapewne brakuje zasad, struktury, norm i autorytetu (także a może przede wszystkim męskiego). czy w otoczeniu chłopca są jacyś dojrzali mężczyźni (dziadek, wujek, trener, nauczyciel). Co z ojcem chłopca? Rozumiem, że skoro chodzi do psychiatry to ma postawioną jakąś diagnozę? Zażywa leki, które nie pomagają? Czy psychiatra jest mężczyzną?
Czy jako matka ma pani jakieś wsparcie - z instytucji, rodziny, ojca dziecka, partnera?
negatywne zachowanie dziecka to objaw jego kłopotów z emocjami, socjalizacją, samooceną, ale również granicami, normami, zasadami.
Polecę Pani 2 książki:
- Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały, jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły Faber Mazlish
- trudne emocje u dzieci Greene.

proszę poszukać w okolicy treningu Zastępowania Agresji - ta metoda może przydać się synowi.

Na moim blogu jest również wpis
http://www.poradniapsychologiczna.com.pl/niesforne-dzieciaki/

może w czymś pomoże.
Na pewno musi Pani poszukać specjalisty, który pomoże i wesprze również Panią jak matkę.

Pozdrawiam i życzę dużo cierpliwości
Sylwia Wilk