Jak postępować w przypadku ataków histerii, paniki i strachu?

Dzień Dobry, Moja matka ma ataki histerii,paniki,szerzy strach itp w sytuacjach kryzysowych ,stresowych ,nie umie sobie poradzić ze stresem.W dzieciństwie była adoptowana przez rodzinę którą ją traktowała ją źle.Była gorszym dzieckiem,traktowana jako tania siła robocza, w jej obecności odbywały się kłótnie ,awantury,nie dostała żadnego spadku bo nie była uważana za "córkę".Matka poprzez sianie paniki spowodowała u mnie silny uraz do wychodzenia z domu.Co w takiej sytuacji mam zrobić ?

W przypadku Pani matki możliwości Pani działania są ograniczone. Może Pani spróbować namówić matkę do konsultacji psychiatrycznej. Jeśli to niemożliwe, a ataki są o dużym nasileniu warto wezwać w chwili ich występowania karetkę pogotowia. Wszelkich informacji o procedurach w takich momentach udzielą Pani w najbliższym Ośrodku Interwencji Kryzysowej, gdzie pomoc uzyska Pani być może nawet całodobowo (najczęściej tak jest), a także bezpłatnie.
Najważniejsze jest jednak zadbanie o wsparcie dla Pani samej.
Pozdrawiam,
www.grabowski.gr
seksuolog@grabowski.gr

Dzień Dobry Panu,

Proszę już nie zwlekać i pomóc samemu sobie, poprzez kontakt z Poradnią zdrowia psychicznego, celem pracy terapeutycznej z psychologiem poznawczo-behawioralnym, do czego Pana mocno zachęcam.

Życzę Panu wszystkiego najlepszego,
irena.mielnik.madej@gmail.com

Mgr Monika Prus Psycholog, Lublin

Witam
Najlepiej skonsultować te objawy z lekarzem i rozpocząć regularną psychoterapię, która pomoże je zniwelować. Pomoc odnajdzie Pan w gabinecie psychoterapeutycznym. Leczenie farmakologiczne pomaga opanować objawy nerwicy, jednak w większości przypadków nie leczy przyczyn nerwicy, z którymi poradzi sobie psychoterapia pacjenta.
Pozdrawiam ciepło

Witam,

Pomoc matce oraz pomoc sobie to dwie różne sprawy. O ile tą drugą ma Pani we własnych rękach i najlepsze co mogłaby Pani zrobić dla siebie to udać się na konsultacje psychologiczne, które być może zakończą się psychoterapią, to w przypadku pierwszej jest Pani w dużej mierze bezsilna, bo matka musi chcieć pomóc samej sobie.
Pisze Pani o tym, że obecnie posiada Pani silny uraz do wychodzenia z domu. Warto nie zwlekać z przyglądnięciem się temu problemowi, gdyż istnieje możliwość przerodzenia się go w nerwicę lękową, a dokładniej agorafobię. Agorafobia to lęk przed otwartymi przestrzeniami lub przebywania w zatłoczonych, miejscach publicznych, takich jak rynki. Lęk przed opuszczeniem bezpiecznego miejsca. Lęk przed przebywaniem na otwartej przestrzeni, wyjściem z domu, wejściem do sklepu, tłumem, miejscami publicznymi, samotnym podróżowaniem, połączony często z antycypacją ataku lęku w unikanej sytuacji. Częstą cechą zarówno obecnego, jak i poprzednich epizodów jest występowanie lęku napadowego.

Pozdrawiam
Karolina Kapias
www.strefarozwoju.org.pl