Jak powiedzieć osobie o swoich uczuciach?

Zakochałem się w koleżance z klasy. Oboje mamy po 19 lat. Ciągle o niej myślę. Wiem, że ona się tego domyśla. Tylko ja nie wiem czy jej o tym powiedzieć, nie wiem jak ona to odbierze. Myślę, że raz nawaliłem w pewnej sprawie i ona mogła się poczuć zawiedziona. Chociaż zwykle rozmawiamy normalnie, tylko bardzo mało. Teraz będą matury i już nie będziemy się widywać dużo w szkole. I nie wiem też czy będę potrafił stworzyć z nią dobrą relację. Jestem skrytą osobą. Co mam robić? Proszę o poradę.

Witam, naturalne jest, że czasem "się nawala w pewnych sprawach". Można zapytać koleżankę, jak odebrała Pana zachowanie, będzie to okazja do rozmowy, Najważniejsze, że jest Pan zakochany, trzeba cieszyć się tym uczuciem, niezależnie od tego, czy z tego uczucia powstanie zwiazek. Pana myslenie, czy Pan stworzy dobrą relację jest przedwczesne. Związek zależy od dwojga. Osoba skryta moze być niezwykle atrakcyjna. Ważne by dwoje ludzi stopniowo dawało się sobie poznać, uczyło się ze sobą szczerze, otwarcie rozmawiać o wszystkim. Młodzi mają tyle możliwości: komunikatory, kluby, imprezy u znajomych. By było Panu łatwiej, proszę, po pierwsze, choć zabrzmi to dziwnie, postarac się o niej ciągle nie mysleć. Ustawiczne myślenie nie pomaga. Proszę zająć się pracą, nauką, kolegaki i koleżankami. Przy okazji może Pan powiedzieć koleżance po swojemu co tylko Pan chce, nie nastawiając sie na sukces czy miłość życia. Po prostu trzeba zaciekawiic się, co z tego wyjdzie. Proszę nie bać się "kosza", to tylko chrzest bojowy. Gdyby się zdarzył, nadal można się kolegować, zapytać, co Pan może zmienić w swoim zachowaniu i w jakich innych okolicznosciach moglibyście ze soba chodzić. W Pana wieku najważniejsze jest zdobywanie doświadczenia. Może Pan zapytać koleżankę wprost, jak Pana odbiera jako kolegę, chłopaka, mężczyznę? To do niczego nie zobowiązuje. Zapewne najlepszymi pomocnikami w sprawach sercowych sa rówieśnicy, którzy i pouczą i coś zaaranżują. I ostatnia sprawa. W związku z maturą bywa sporo obaw o dorosłość, rozstanie z domem, życiowe decyzje. Nagle obezwładniajace uczucie pomaga oddalić lęki i obawy, dlatego może być wyjątkowo silne w takich wyjatkowych okresach jak koniec szkoły. Lekarstwem jest refleksja i dystans. Kiedy uczuć zbyt dużo do możliwości ich porządkowania, nie od rzeczy byłaby konsultacja z psychoterapeutą. Życzę dobrej, głębokiej relacji. Pozdrawiam. Krystyna Kozłowska

Dzień dobry.

Wydaje się, że skoro chce Pan zbliżyć się do koleżanki, może Pan jej wprost powiedzieć, że robi na Panu wrażenie i że chciałby się Pan z nią zaprzyjaźnić. Można również spróbować innej, mniej "inwazyjnej" i bardziej pracochłonnej metody. Może Pan po prostu starać się z nią częściej rozmawiać na różne tematy, przebywać w jej towarzystwie, zaprosić na koncert, do kina, na kawę, itd., itp. Z pewnością nie warto tkwić w obecnym stanie, który powoduje tylko dyskomfort w Pana życiu.

Pozdrawiam.