Jak pozbyć się łaknienia i schudnąć?

Witam, mam na imię Ola mam 16 lat ważę 65kg i mam 158 cm wzrostu, prowadzę siedzący tryb życia. Niedawno skończyłam leczenie hormonalne (chorowałam na anemię) nagle przytyłam 14 kg, wielokrotnie podejmowałam próby schudnięcia ale bez skutku, nie umiem zapanować nad łaknieniem jak zacznę jeść to nie mogę przestać, po posiłku próbowałam żuć gumę ,pić dużo wody, ale to nie pomogło... W mojej rodzinie występuje otyłość tylko u dwóch osób ,u mnie i u mojej kuzynki. Mój jadłospis wygląda tak: śniadanie godzina 6.30 kromka pszenna z twarożkiem i kubek herbaty. drugie śniadanie godzina 10.30 (kanapka z dżemem lub jabłko) +sok marchewkowy obiad godzina 15-16.00 zupa pomidorowa +sałatka grecka + szklanka wody mineralnej kolacja godzina 18.00 jogurt + herbata z góry dziękuję i pozdrawiam Ola :)

Witam serdecznie!

Rzeczywiście, analiza siatek centylowych wskazuje u Ciebie na nadwagę. Musisz wiedzieć, że czynniki genetyczne mają wpływ na naszą masę ciała tylko w 30%, natomiast my mamy wpływ aż w 70% - jest to nasza dieta, styl życia, aktywność fizyczna.

Błędy żywieniowe można wskazać nawet na przykładzie Twojego 1 dnia jadłospisu.

Żucie gumy może pomóc z chęcią zjedzenia czegoś "słodkiego", ale we wszystkim należy zachować umiar. Zbyt częste żucie gumy może zwiększać produkcję soku żołądkowego i wyzwalać zwiększony apetyt.

Pijesz wodę - to bardzo dobrze, ale spróbuj wypijać przynajmniej 1 szklankę przed każdym posiłkiem. Ostatnie wyniki badań udowodniły, że osoby które odchudzając się piły wodę w większym stopniu straciły swoje nadmierne kilogramy niż pacjenci nie mający takiego zwyczaju.

Posiłki musisz zaplanować tak, aby spożywać je w 3 - godzinnych odstępach czasu. Jabłko, batonik zbożowy czy sok owocowy to także posiłek.

Na śniadanie kromkę chleba pszennego zastąp pieczywem żytnim - jest bogate w błonnik pokarmowy, który wypełnia żołądek i daje większe uczucie sytości niż pieczywo pszenne. Do twarożku proponuję dodać porcję warzyw, np. pomidora, sałatę, szczypiorek - dostarczysz w ten sposób niezbędnych witamin. Herbaty nie dosładzaj cukrem, lecz naturalnym słodzikiem (ksylitolem).

Na II śniadanie zjedz kanapkę, ale nie z dżemem, a z chudą wędliną, serem twarogowym czy tuńczykiem, wędzonym łososiem i warzywami. Będzie to bardziej wartościowy posiłek. Możesz zabrać też z domu sałatkę, aby w diecie było jak najwięcej warzyw.

Na obiad można przygotować różne rodzaje zup, ale bez dodatku mąki i śmietany. Drugie danie może stanowić kasza z kurczakiem i warzywami, ryba gotowana na parze czy też makaron z sosem pomidorowym, wołowiną i marchewką.

Podwieczorek powinien być lekki. Zjedz np. sałatkę owocową lub batonik musli bez dodatku cukru.

Na kolację wybierz jogurt, ale wyłącznie naturalny. Możesz do niego dodać łyżeczkę otrąb i kilka suszonych owoców, np. morele, rodzynki. To wpłynie pozytywnie na jego walory smakowe i odżywcze.

Znajdź czas na codzienną aktywność - wybierz sport, który polubisz, np. umiarkowany marsz, aerobic, a może taniec? pomyśl o tym jeszcze dziś i nie zniechęcaj się niepowodzeniami.