Jak przestać obgryzać paznokcie?

W sytuacjach stresowych oraz gdy jestem zdenerwowany zaczynam obgryzać naskórek kciuków, zaczynając od góry opuszka idąc coraz niżej, czasem dochodzi do tego obgryzanie paznokci. Zdaje się to być silniejsze ode mnie, często nawet zaczynam robić to podświadomie. Jak się tego pozbyć?

Witam, proszę skorzystać z rozmowy z psychologiem. Zastanowić się co można znaleźć dla siebie jako bardziej adaptacyjne zachowanie w sytuacji stresu i kumulacji napięcia, jak sobie lepiej ze stresem radzić na co dzień. Może to być sport, muzyka, metody relaksacyjne. W sytuacji silnego stresu można wypróbować gniotka lub piłeczkę antystresową.

Pozdrawiam

Dorota Nowacka