Dlaczego mam taki nawyk?

Od dłuższego czasu borykam się z pewnym problemem. Podczas stresujących sytuacji (jak i również bez powodu) zrywam skórę z ust. Czasem do krwi. Zazwyczaj nie jestem tego świadoma. Kiedyś zdarzało się to tylko podczas stresu, teraz w przeróżnych sytuacjach. Ponadto zrywam również manicure z paznokci. Nawet najtrwalszy i najładniejszy zrywam w całości. To silniejsze ode mnie. Czy to jakieś zaburzenia? Bardzo proszę o pomoc.

Dzień dobry,

przygryzanie warg lub paznokci to nawyk który może pojawić się w wyniku wysokiego poziomu stresu lub nudów jako próby rozładowania napięcia. Warto skorzystać z pomocy psychologicznej aby porozmawiać jak obniżyć poczucie stresu i jak sobie radzić z napięciem w inny sposób. Warto zadbać o usta, nawilżać, aby ograniczyć nawyk. Często specyficzny smak pomadki, balsamu, również zapobiega przygryzaniu.

Pozdrawiam

Dorota Nowacka