Jak radzić sobie z agresją u nastolatki?

Witam, nie wiem juz co robic. Moja siostra ma 19 lat i od dziecinstwa sie awanturuje teraz jest jeszcze gorzej, potrafi w srodku nocy poniewaz spi w dzien a w nocy siedzi w internecie zrobic awanture bo np przepalila sie je zarowka. Wyzywa i ubliza przy tym mojej mamie ktora jest zastraszona boi sie odezwac zeby tylko byl spokoj ponad to budzi mojego rocznego synka boje sie jak takie awantury odbija sie na jego psychice nie chce by byl zastraszony. Co moge zrobic ? Czy to jest przemoc psychiczna

Witam, warto porozmawiać z siostrą aby skorzystała z pomocy psychologa. Przesyłam link do artykułu: http://www.niebieskalinia.pl/pismo/wydania/dostepne-artykuly/5082-rodzic-jako-ofiara-przemocy Jeżeli potrzebuje Pani wsparcia, pomocy, proszę skorzystać z telefonu zaufania 116 123 (http://www.niebieskalinia.pl/pomoc). Znajdzie Pani na stronie ośrodki, najbliżej miejsca zamieszkania, udzielające wsparcia psychologicznego oraz prawnego. Powinna się Pani wraz z mamą razem zastanowić nad postępowaniem w związku z zachowaniem siostry. Postawić pewne nieprzekraczalne granice, zasady przestrzegane w domu. Konieczna jest konsekwencja. Na podstawie opisu trudno określić stopień nasilenia i przyczynę tych zachowań, na ile sytuacja jest poważna. Jeżeli potrzebuje Pani dłuższej rozmowy może skorzystać z konsultacji online.
Pozdrawiam serdecznie
Dorota Nowacka
psycholog
rejestracja@psycholognowacka.pl
www.psycholognowacka.pl

Witam, zachowania siostry, które Pani opisała ewidentnie wyglądają na przemocowe, dlatego polecam Pani kontakt z "niebieską linią" lub stacjonarnym ośrodkiem w Pani regionie, który zajmuje się przemocą w rodzinie. Tam specjaliści, praktycy (psychologowie, prawnicy) pomogą Pani odpowiedzieć na podstawowe pytanie - jakie kroki należałoby powziąć w tej sytuacji. Pozdrawiam, Monika