Jak radzić sobie z atakami paniki i natrętnymi myślami?

Witam Mam 18 lat i zmagam sie z atakami paniki, agorafobia. Zaczelo się rok temu gdy podczas jazdy autobusem zrobiło mi się niedobrze i zaczęłam się stresować od tamtej pory unikam jazdy autobusami pociągami, lecz ostatni miesiąc zmienił mnie, ponieważ zaczęłam myslec ze się dusze. Pewnego wieczoru jechałam z moimi rodzicami i dostałam ataku paniki serce waliło mi jak oszalałe myślałam ze to zawal od tamtej pory mam problemy ze spaniem, jedzeniem co kilka godzin napływa na mnie ogromna fala stresu, mam uderzenia gorąca, mysle o tym ze coś mi jest bez przerwy, dzisiaj bolała mnie głowa jakbym miała opaskę uciskowa wokół uszu i przy skroni, czulam nacisk ciśnienia boje się ze to tętniak, jestem pod stała opieka lekarzy i na badaniach nic nie ma niepokojącego ale ja cały czas mam natrętne myśli, dopiero zaczynam psychoterapię mam za sobą tylko jedno spotkanie, a psychiatrę za tydzień nie wiem jak mam sobie z tym poradzić co robić ?

Jeśli rozpoczęła już Pani psychoterapię, a także ma zaplanowaną wizytę u psychiatry (który może wspomóc początkową fazę leczenia farmakoterapią), warto dać sobie trochę czasu i cierpliwości. Opisane przez Panią trudności, szczególnie po wykluczeniu innych (somatycznych, zdrowotnych) przyczyn, mają najprawdopodobniej podłoże psychologiczne, emocjonalne. A to oznacza, że można sobie z nimi poradzić właśnie w procesie psychoterapii. Należy jednak pamiętać, że jest to proces, który wymaga zaangażowania, aktywności i cierpliwości. Zmiany i poprawa samopoczucia nie pojawią się same, jednak dotarcie do ich możliwych emocjonalnych i poznawczych przyczyn zaburzeń, a także zmiana sposobu myślenia oraz zachowania pozwoli na stopniowe wyciszenie objawów, odzyskanie spokoju i radości życia. Warto zatem kontynuować proces leczenia, pamiętać o tym, że objawy nerwicowe oraz lękowe (same w sobie), choć są bardzo uciążliwe i powodujące znaczny dyskomfort, nie są zagrażające dla życia. Jeśli obecne nasilenie objawów jest znaczne, może Pani także porozmawiać ze swoim terapeutą o zwiększeniu liczby spotkań psychoterapeutycznych.