Witam, napisała Pani że czuje się mniej wartościowa gdy znajduje się w gronie rodzinnym, wśród krewnych kobiet, mimo że wie Pani że nie ma powodu, podstaw do tego, aby się tak czuć. Proszę skorzystać z pomocy psychologicznej, warto poświęcić więcej czasu na rozmowę na ten temat, zastanowić się jak ograniczyć wpływ przeszłych doświadczeń na Pani teraźniejszość i przyszłość tak aby zaczęła Pani w pełni doceniać siebie i swoje osiągnięcia. Pozdrawiam serdecznie
Witam,
Warto przyjrzeć się Pani samopoczuciu wraz z psychologiem i razem wypracować "odporność" - asertywna postawę oraz przyjrzeć się relacjom, ich motywom oraz źródłom gorszego samopoczucia w gronie rodzinnym.
Pozdrawiam,
Małgorzata Mazurek
Witam, Droga Pani,
Jak czytałam opis problemu to przyszła mi taka myśl..ehh te więzi rodzinne. Na ogół to przyjemne, radosne doświadczenia, ale czasem są jak niewidzialne sznurki, których pociągnięcie wywołuje w nas reakcje dla nas niezrozumiałe.
W Pani rodzinie, zapewne tym kłopotliwym sznurkiem jest temat kobiecości, urody, wykształcenia i osiągnięć. Powoduje to, że się Pani do nich porównuje, czuje się nie dość dobra i tak dalej.
To o czym piszę, na ogół tkwi dość głęboko w nas, więc trudno samemu sobie z tym poradzić, choć nie jest to niemożliwe. Proszę na przykład spróbować poczytać sobie na temat siły relacji rodzinnych, ich wpływu na nasze życie.
Pomoc terapeutyczna może się okazać dobrym rozwiązaniem dla Pani. Psycholog pomoże odkryć, jakie są przyczyny, takiego spostrzegania siebie w kontekście rodzinnym i wspólnie ustalicie jak to można zmienić. Zachęcam do poszukania specjalisty, który ma systemowe podejście do problemów swoich klientów, będziecie wówczas analizować historię Pani rodziny kilka pokoleń wstecz. Może się okazać, że temat kobiecości jest ważny dla waszej rodziny od wielu pokoleń.
Życzę powodzenia i pozdrawiam.
Proszę Pani,
Z Pani notatki wynika, że ma Pani bardzo niską samoocenę, mimo dobrego wykształcenia, własnego stylu, dobrego ubierania się, rozwoju osobistego. To wszystko powinno spowodować bardzo dobrą samoocenę. Wtedy żadna opinia nie powinna zaburzać Pani dobrego samopoczucia. Chyba, że z tym rozwojem osobistym jest coś nie do końca?
Ma Pani się o co oprzeć! Wyższe wykształcenie to bardzo poważny atut, nawet w rodzinie gdzie wszyscy są dobrze wykształceni. A rozwój osobisty uczy szanowania i kochania siebie. Proponuję aby częściej Pani mówiła do siebie: "gratuluję i dziękuję sobie" - bo ma Pani za co sobie gratulować. Bardzo trudno jest wytworzyć swój styl. Jeżeli Pani to osiągnęła, to mogę tylko pogratulować. I nie rozumiem dlaczego boi się Pani kobiet ze swojej rodziny? Więcej pewności siebie.
Pozdrawiam, Alicja M. Jankowska
http://psychoterapie-szczecin.pl
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Jak poczuć się kobietą? – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- Jak zwiększyć swoje poczucie własnej wartości? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Nieśmiałość, niska samoocena i małe poczucie własnej wartości – odpowiada Mgr Patrycja Stajer
- Jak podnieść samoocenę i poczucie własnej wartości? – odpowiada Mgr Katarzyna Garbacz
- Jak podnieść poczucie własnej wartości? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Co robić z zaniżonym poczuciem własnej wartości? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- W jaki sposób mogę zyskać głęboką świadomość własnej wartości? – odpowiada Mgr Patrycja Stajer
- W jaki sposób mogę podnieść poczucie własnej wartości? – odpowiada Mgr Kamila Drozd
- Jak pomóc osobie z niskim poczuciem własnej wartości i kompleksami? – odpowiada Mgr Hanna Markiewicz
- Niskie poczucie własnej wartości i poczucie winy a depresja – odpowiada Mgr Bożena Waluś
artykuły
Spadek libido często kryje za sobą chorobę. "Może być pierwszym objawem"
Obniżenie popędu seksualnego to powszechny, ale cz
Wywiad z Magdaleną Izabelą Daszkiewicz
Skąd się wziął pomysł na Klinikę Estetica? Pomy
Krytyczność, niepewność, brak wiary w siebie... Oto 6 oznak, że wychowywałeś się w toksycznej rodzinie!
Krytyczność, niepewność, brak wiary w siebie... Ot