Jak radzić sobie z natrętnymi myślami w młodym wieku?

Dzień dobry, niestety od jakiegoś czasu nie jestem w stanie zupełnie funkcjonować, pojechanie za zakupy do centrum handlowego, odwiedziny u znajomych, jakiekolwiek sytuacje związane z kontaktem z innymi ludzmi/innym otoczeniem, fryzjer, pogrzeby u znajomych w rodzinie, jedzenie u kogoś itp sytuacje powodują nagłe mdłości/wymioty/potliwość/bóle brzucha. Wszystkie problemy przechodzą jak reką odjął kiedy jest po wszystkim, kiedyś pomagał mi w rozlużnieniu alkohol (oczywiscie w małych ilościach) ale już nic nie daje, wręcz ma odwrotne działanie. Spokój odczuwam jedynie w domu bądz u najbliższej rodziny. Dodatkowo od jakiegoś czasu mam natręctwo myśli, ciągle przypomina mi się cięcie skóry przez papier, przeszkadza mi wycieranie mokrych dłoni o szorstki papier/ręcznik. Wiem że dawno powinienem zapisać się do lekarza ale sam fakt że będe musiał czekać w kolejce/poczekalni na swoją kolej przy wszystkich ludziach powoduje u mnie negatywne nastawienie i doskonale wiem jak zareaguje mój organizm, wyczytałem że może być to związane z układem nerwowym i nerwicą żołądka, czy warto od razu skontaktować się z psychiatrą? Pozdrawiam

Objawy opisywane przez Pana mogą być związane z układem nerwowym i pokarmowym. Jednak to, że dolegliwości pojawiają się regularnie przed określonego typu wydarzeniem, wskazuje raczej na powiązanie ich z funkcjonowaniem psychicznym, ujawnianym w postaci dolegliwości ze strony wyżej wymienionych układów. obawy przed oceną ludzi, kontaktem z nimi, przebywaniem wśród nich mogą świadczyć o zaburzeniach nerwicowych, które pozostawione bez kontroli mogą znacząco obniżyć komfort życia. Przede wszystkim warto udać się od razu do lekarza psychiatry, który wdroży odpowiednie leczenie farmakologiczne i zaleci psychoterapię. Może to być leczenie w trybie indywidualnych porad, jako leczenie niestacjonarne (w ramach tzw. oddziałów dziennych) lub stacjonarne (szpitalne) - o formie i czasie trwania leczenia zadecyduje Pan razem z lekarzem. Łączona forma leczenia i dopasowane leki pozwalają funkcjonować w taki sposób, ze będzie Pan mógł realizować swoje plany i cele. zaniechanie leczenia, prowadzi najczęściej do pogłębiania dolegliwości i wyłączenia z normalnego funkcjonowania. na wizytę u psychiatry, może się Pan umówić w mniejszej przychodni lub prywatnie, żeby ograniczyć okoliczności, które Panu przeszkadzają. Życzę odwagi.