Witam Pana,
czynniki psychogenne konsultuje się i diagnozuje w Poradni Zdrowia Psychicznego. Depresja jest chorobą tak - jak astma, która objawia się skurczem oskrzeli, dusznością trzeba postępować wg procedury medycznej - zwykle podaje się leki wziewne. W przypadku zaburzeń depresyjnych - zaburzenia nastroju objawiają się obniżonym nastrojem i napędem, niską samooceną, odczuwaniem smutku, przygnębieniem, małą wiarą w swoje możliwości, bezsennością, pojawiają się zaburzenia suicydalne; myśli samobójcze i tendencje, anhedonia - niemożność przeżywania radości, spadek łaknienia, a tym samym spadek masy ciała, poczucie winy, negatywny sposób myślenia o sobie, innych oraz otaczającej rzeczywistości, może być nastrój dysforyczny, utrata zainteresowań lub przyjemności z czynności - które dotychczas ją sprawiały, spadek libido. Depresja jest chorobą, która przebiega w mózgu; deficyt koncentracji i uwagi, zaburzenie poziomu hormonu szczęścia -serotoniny, inne neuroprzekaźniki; glutaminian, GABA, acetylocholina, noradrenalina, dopamina, w związku z tym wymaga odpowiedniego leczenia. Wskazana jest konsultacja psychiatryczna oraz ukierunkowane leczenie.
Z wyrazami szacunku, Bożena Waluś
Drogi Autorze,
czas pandemii bardzo mocno wpłynął na nas, jako na społeczeństwo. To niewątpliwie bardzo trudny okres, w którym wiele osób musiało zmierzyć się z zupełnie nową rzeczywistością, która nie należała do najłatwiejszych. Jak rozumiem, również tego doświadczyłeś, co mogło odbić się na Twoim zdrowiu psychicznym. To na pewno nie był łatwy czas dla Ciebie. Praca zdalna, pomimo oczywistych plusów, zabiera pewien element społeczny, który jest dla niektórych niezbędny do satysfakcjonującego funkcjonowania.
Opisywane przez Ciebie objawy jak najbardziej mogą wskazywać na problemy somatyczne jak i nerwobóle. Tego typu problemy powstają wówczas, gdy mocno skupiamy się na kumulowaniu swoich emocji i nie dopuszczamy ich do "głosu", mówiąc kolokwialnie. To ważne, że poszedłeś do kardiologa po poradę i wsparcie. Wykluczenie problemów fizycznych jest podstawą. Warto również wykonać podstawowe badania np. morfologię, aby mieć wgląd w stan swojego zdrowia.
W kwestiach radzenia sobie z tymi problemami zachęcam Cię do skorzystania ze wsparcia psychologa lub psychoterapeuty. Niekiedy kilka spotkań może już przynieść ulgę i dać Ci poczucie, że rozumiesz daną sytuację lepiej. Spróbuj również różnych technik relaksacyjnych, takich jak medytacja. Ruch także korzystnie wpływa na samopoczucie, pozwala uwolnić napięcie nagromadzone w ciele.
Życzę Ci jak najwięcej spokoju i dobrego zdrowia!
Zapraszam na moją stronę - https://www.facebook.com/Anna-Kasprzak-psycholog-i-animator-kultury-110965181347610/?ref=pages_you_manage
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Czy powinnam poprosić o zmianę leku? – odpowiada Mgr Anna Kasprzak
- Czy jeśli ciągle się stresuję, nawet bez powodu, to mam nerwicę albo depresję? – odpowiada Mgr Arleta Balcerek
- Smutek, spadek zainteresowania, myśli samobójcze - czy to depresja? – odpowiada Paulina Witek
- Napady depresji u 19-latka – odpowiada Mgr Patrycja Stajer
- Dlaczego mam wrażenie utraty kontaktu z rzeczywistością? – odpowiada Mgr Arleta Balcerek
- Czy to może być depresja? Co mogę zrobić? Jak sobie z tym radzić? – odpowiada Mgr Arleta Balcerek
- Czy ciągła senność, bóle głowy, częste zmiany nastroju mogą być objawem depresji? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Skolioza odcinka piersiowego, depresja – odpowiada Dr Krzysztof Dudziński
- Mam bulimię, depresję i zaniki pamięci - jak można mi pomóc? – odpowiada Agnieszka Jamroży
- Czy płaczliwość i huśtawki nastrojów mogą być związane z depresją? – odpowiada Mgr Agnieszka Jabłonowska
artykuły
Sama straciła koleżankę. Agnieszka Sienkiewicz chce krzyczeć o problemach psychicznych Polaków
- Moja koleżanka targnęła się na życie mając 1
Meghan Markle przyznała, że zmagała się depresją. Została zlekceważona i skrytykowana. Psycholog: to cios w psychoedukację
Meghan Markle przyznała, że będąc w ciąży, zmagała
Choroba afektywna dwubiegunowa. Agnieszka opowiada, jak wygląda życie z chorobą bipolarną (ChAD)
Nawet lekarzom zdarza się mylić jej objawy z depre