Jak radzić sobie z tymi objawami depresji?

Dzień dobry, mam 23 lata. Od czasu covid i kwarantanny, sporo czasu spędzam pracując z domu, w tym czasie mój stan psychiczny niestety pogorszył się - czasami mam drobne objawy depresji, gorszego samopoczucia. Miałem też napady lękowe, szybkie bicie serca, uczucie mdlenia, bo z nerwów myślałem że coś się ze mną dzieje i jestem poważnie chory. Odwiedziłem nawet gabinet kardiologa, wszelkie badania pokazały, że serce pracuje wręcz książkowo, stąd wykluczyłem moje główne obawy. Nie mniej czasem mam coś w rodzaju dyskomfortu, jakbym po lewej stronie przełyku miał nitkę która dociera aż do lewej części sutka, mam takie dziwne wrażenie łaskotania właśnie lewego sutka. Dzisiaj, mając trochę na głowie (myślę że to stres), miałem wrażenie jakby ktoś ścisnął mi mięśnie pod sutkiem, było to takie paraliżujące, jakby ktoś wbijał tam igłę. Bardzo proszę o informację, czy jest się czego obawiać, czy może to świadczyć o jakiegoś rodzaju chorobie, czy raczej to nerwobóle. Dodam, że od ok. miesiąca z tyłu głowy (w wgłębieniu miedzy uchem a tyłem głowy) miewam powiększony guz (węzły chłonne), gdzie generalnie nie jestem przeziębiony, ale często czuje się zmęczony. Pozdrawiam

Witam Pana,

czynniki psychogenne konsultuje się i diagnozuje w Poradni Zdrowia Psychicznego. Depresja jest chorobą tak - jak astma, która objawia się skurczem oskrzeli, dusznością trzeba postępować wg procedury medycznej - zwykle podaje się leki wziewne. W przypadku zaburzeń depresyjnych - zaburzenia nastroju objawiają się obniżonym nastrojem i napędem, niską samooceną, odczuwaniem smutku, przygnębieniem, małą wiarą w swoje możliwości, bezsennością, pojawiają się zaburzenia suicydalne; myśli samobójcze i tendencje, anhedonia - niemożność przeżywania radości, spadek łaknienia, a tym samym spadek masy ciała, poczucie winy, negatywny sposób myślenia o sobie, innych oraz otaczającej rzeczywistości, może być nastrój dysforyczny, utrata zainteresowań lub przyjemności z czynności - które dotychczas ją sprawiały, spadek libido. Depresja jest chorobą, która przebiega w mózgu; deficyt koncentracji i uwagi, zaburzenie poziomu hormonu szczęścia -serotoniny, inne neuroprzekaźniki; glutaminian, GABA, acetylocholina, noradrenalina, dopamina, w związku z tym wymaga odpowiedniego leczenia. Wskazana jest konsultacja psychiatryczna oraz ukierunkowane leczenie.

Z wyrazami szacunku, Bożena Waluś

Mgr Anna Kasprzak Psychologia

Drogi Autorze,

czas pandemii bardzo mocno wpłynął na nas, jako na społeczeństwo. To niewątpliwie bardzo trudny okres, w którym wiele osób musiało zmierzyć się z zupełnie nową rzeczywistością, która nie należała do najłatwiejszych. Jak rozumiem, również tego doświadczyłeś, co mogło odbić się na Twoim zdrowiu psychicznym. To na pewno nie był łatwy czas dla Ciebie. Praca zdalna, pomimo oczywistych plusów, zabiera pewien element społeczny, który jest dla niektórych niezbędny do satysfakcjonującego funkcjonowania.

Opisywane przez Ciebie objawy jak najbardziej mogą wskazywać na problemy somatyczne jak i nerwobóle. Tego typu problemy powstają wówczas, gdy mocno skupiamy się na kumulowaniu swoich emocji i nie dopuszczamy ich do "głosu", mówiąc kolokwialnie. To ważne, że poszedłeś do kardiologa po poradę i wsparcie. Wykluczenie problemów fizycznych jest podstawą. Warto również wykonać podstawowe badania np. morfologię, aby mieć wgląd w stan swojego zdrowia.

W kwestiach radzenia sobie z tymi problemami zachęcam Cię do skorzystania ze wsparcia psychologa lub psychoterapeuty. Niekiedy kilka spotkań może już przynieść ulgę i dać Ci poczucie, że rozumiesz daną sytuację lepiej. Spróbuj również różnych technik relaksacyjnych, takich jak medytacja. Ruch także korzystnie wpływa na samopoczucie, pozwala uwolnić napięcie nagromadzone w ciele.

Życzę Ci jak najwięcej spokoju i dobrego zdrowia!

Zapraszam na moją stronę - https://www.facebook.com/Anna-Kasprzak-psycholog-i-animator-kultury-110965181347610/?ref=pages_you_manage