Jak radzić sobie z wahaniami nastroju męża?

Witam ! Moje pytanie dotyczy męża 54 l , a mianowicie jego zachowania .Maz zawsze był nerwowy i wybuchowy , jesteśmy razem 35 L więc znam go myślę dobrze.Od 10 lat zaczęło się wszystko zmieniać, awantur o byle co ,miesiącami się nie oddzywa i wraca wszystko do normy ..Ale od 2 lat jest coraz gorzej widzi we mnie wroga , czuje zagrożenie z mojej strony ,że go szpieguje przez zasuniete okno ,że patrzę się na niego .I już wiem kiedy bedzie źle, atakuje mnie jeśli powiem coś nie tak i to dziwne zachowanie , zmiana nastroju jest dobrze i za jakiś czas pstryk i czar prysł.Milczy ,Odsunoł się od znajomych po prostu człowiek o 2 twarzach . Gdy usłyszał że mam zrobić test na covid uciekł z domu i spì w garażu w samochodzie od tyg . Wynik negatywny ale pod moja nieobecność wpadł po parę rzeczy i nadal śpi w aucie. Ja nie mam już sił nie oddzywa się gdy mnie prowokuje po prostu milczę jak zawsze . On wszystko wie najlepiej jednym słowem mondrzejszy od radia..Czy to może być objaw choroby psychicznej . 53 lata

Redakcja abcZdrowie

Witam,

na podstawie Pani opisu nie sposób zdiagnozować u męża choroby psychicznej, zresztą warto pamiętać, że w takich sytuacjach wachlarz zachowań jest bardzo szeroki, w zależności od choroby psychicznej bądź zaburzenia. Jednak w takim wypadku świadomość problemu musi mieć Pani mąż, ponieważ by ustalić źródło zaburzeń osobowości czy choroby psychicznej konieczna jest rozmowa ze specjalistą. To może być psycholog, psychoterapeuta czy psychiatra, do którego uda się Pani mąż.

Niestety poza tym, że chorobę psychiczną trudno rozpoznać, to również osoby, które cierpią z jej powodu przez lata negują swój stan albo też wyrabiają w sobie mechanizmy, które wręcz utrudniają rozpoznanie choroby.

Proszę zapoznać się z tym artykułem, być może okaże się pomocny: https://portal.abczdrowie.pl/po-czym-rozpoznac-chorobe-psychiczna.

Agresja, nerwica, podejrzliwość mogą również wskazywać na zaburzenia – tu istotna jest odpowiedź na pytanie, czy budzące Pani niepokój zachowania męża pojawiły się nagle, czy też przejawiały się od początku Państwa znajomości, a z wiekiem przybrały na sile.

Szerzej dotyka tej problematyki nasz artykuł, zachęcam do lektury: https://portal.abczdrowie.pl/zaburzenia-psychiczne-charakterystyka-rodzaje-przyczyny-leczenie.

Jeżeli jest to możliwe, proszę porozmawiać z mężem – warto, by zdawał sobie sprawę ze swojego zachowania i by zechciał umówić się na wizytę do specjalisty. Pomocna może być także terapia małżeńska lub terapia dla Pani, ponieważ zachowanie męża w istotny sposób wpływa na Panią i na Pani życie, co oznacza, że pomocy potrzebuje nie tylko Pani mąż.

O terapii małżeńskiej może Pani przeczytać pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/terapia-malzenska-charakterystyka-zasady.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.