Jak skłonić syna do rozmowy z psychoterapeutą?

Dzień dobry, jestem mamą 25-latka. To młody inżynier, który ma satysfakcję z wykonywanej pracy, ale.. Jest sam, boi się kontaktów z rówieśnikami, nie szuka partnerki. Bo się boi. W przeszłości był zakochany parę razy, ale do spotkań nie dochodziło. Wieczorami płacze. Nie ma apetytu. Raz skłoniłaby go do wizyty u psychologa. Nie wiem jak przebiegła, dowiedziałam się tylko, że pierwsza wizyta była bezpłatna i mgr. Cały czas patrzyła na zegarek. On nic nie mówi, jak pomóc i skłonić do wizyty?

Witam, pytanie czy syn widzi problem w ten sam sposób co Pani? Aby mógł cos zmienić musi zobaczyć i poczuć, ze chce tej zmiany, ale to musi być jego własna decyzja, bo inaczej nic sie nie zmieni. Syn jest młoda osoba i moze potrzebuje na początek stać sie samodzielnym dorosłym. Mozliwe tez ze nie jest sprostać oczekiwania jakie stawia mu otoczenie. Jest tu wiele pól którym należałoby sie przyjrzeć , dlatego warto tez, zeby Pani porozmawiała z psychologiem.

Rozumiem Pani zaniepokojenie zachowaniem syna, jednak to on musi mieć odpowiednią motywację do tego, bu poszukać dla siebie specjalistycznej pomocy. Jako matka może Pani oczywiscie porozmawiac z nim na ten temat i dac wyraz swojej trosce o niego, jednak nie wiele wiecej... Wybor specjalisty pozostawilabym synowi, odradzalabym takze wypytywanie go o to, jak przebiegla sesja z terapeuta etc. - spotkania tego rodzaju sa powiem bardzo osobiste, intymne i syn moze nie chcec sie dzielic swoimi przezyciami z nimi zwiazanymi, prosze to uszanowac, nawet jesli niepokoi sie Pani o niego. Jesli cala sytuacja jest trudna takze dla Pani, rowniez moze Pani skorzystac z pomocy psychologa, do czego zachecam.
Pozdrawiam

Czy syn również widzi problem w tym, co Pani? Tego nie wiemy. Jeśli sam nie ma motywacji do zajęcia się swoimi problemami u psychologa, to raczej się do jego gabinetu nie zgłosi. Myślę, że ważnym zadaniem rozwojowym syna jest na tym etapie życia również usamodzielnienie się emocjonalne i samodzielne podejmowanie decyzji.

Dzień dobry,

Proszę namówić syna na konsultacje u psychoterapeuty, które mogą zakończyć się wspólną decyzją o podjęciu leczenia.
Pomoc syn może uzyskać np,: w PZP (w ramach NFZ) lub prywatnie. W internecie dostępna jest lista certyfikowanych psychoterapeutów Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego wg miejscowości.