Jak wygląda kwestia dokształcania się psychologów podczas praktyki zawodowej?

Dzień dobry.Jestem studentką psychologii,w czerwcu się bronię.W związku z tym mam pytanie do psychologów,bo głupio mi o to pytać moich wykładowców.Chodzi o to,że bardzo przeraża mnie konieczność ciągłego dokształcania się w tym zawodzie.Jeden problem to koszty,a drugi to,ile już nerwów straciłam na naukę na tych studiach-chciałabym po prostu pracować i już się o to nie martwić.Chciałabym być takim psychologiem "pierwszego kontaktu",nie psychoterapeutą czy klinicznym,ale np.w szkole (przygotowanie pedagog.już mam,bo uczelnia umożliwia nam realizację),który w razie głębszych problemów kieruje dalej. Tylko nie wiem,jakie w rzeczywistości ma wymagania pracodawca czy ustawodawca.Czy wystarczy dokształcanie w formie np.jednodniowych szkoleń/konferencji?Np.mój kolega pracuje dopiero pół roku w ośrodku terapii zajęciowej i szefowa już go pytała,czy zamierza iść na studia podyplomowe,bo byłoby dobrze...A zarabia tam najniższą krajową,a ośrodek nie refunduje takich rzeczy.Jak to jest w praktyce z tym dokształcaniem się? Pozdrawiam

Witam
Praktyka zawodowa psychologa w dużym stopniu zależy od placówki w której pracuje i jakie zadania do niego należą. Psycholog szkolny jest od wielu zadań i wymaga się od niego różnych działań, do których sama wiedza ze studiów nie jest wystarczająca. To nie jest tylko "pierwszy kontakt", ale także różne formy pracy z dzieckiem, do których jest niezbędne dodatkowe przeszkolenie. Jednak niekiedy placówki dofinansowują różne formy szkolenia , więc wszystko zależy od pracodawcy. Psycholog w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej prowadzi badania diagnostyczne dzieci i młodzieży w generalnie oparciu o wiedzę zdobytą w trakcie studiów,jednak ma też w swoim zakresie inne działania, np. terapię dzieci i ich rodziców, pracę w terenie /w szkołach /i do tych zadań musi być dodatkowo przeszkolony,ale zdobywa tą wiedzę w trakcie pracy systematycznie . Są tu różne formy dokształcania/studia podyplomowe, krótkie konferencje, warsztaty .../, które pozwalają lepiej poruszać się w obszarze pomagania. Wszystko zależy od placówki oraz wymogów tej placówki i zadań nałożonych na psychologa.
Pozdrawiam
Anna Szyda