Zapominanie wiedzy z pracy

Czy jest możliwe, aby zaraz po studiach nic z nich nie pamiętać (ani podstaw) w sensie naukowym? Z czym do pracy wystartować jak się nic innego nie umie? Już się dokształcałam i jak swojej wiedzy momentalnie nie zastosuje w praktyce, to wylatuje z głowy. Więc nie wiedzę sensu się uczyć. Już kończą mi się możliwości prostych prac, w których i tak nie zawsze sobie radziłam. Nie wiem co robić, leczę się.

Witam Panią
Czasami jak mamy rożne depresyjne stany to mamy też słabszą pamięć, koncentrację, mniej chęci. Warto się nie poddawać i trenować umysł, może lżejsze zadania umysłowe np sudoku albo inne zagadki umysłowe. Czasami lepiej odpuścić sobie dokształcanie a po prostu odpocząć, pójść na spacer, zrobić sobie jakąś przyjemność, spotkać się z kimś.
Anna Suligowska

Witaj,
mam poczucie,ze skoro ukończyłas studia a wczesniej inne szkoły,nie masz ubytków intelektu ani pamięci.Możesz natomiast reagować w opisany sposób w sytuacjach,których się boisz z jakiegoś powodu albo których nie chcesz doświadczać.Jest to wtedy podłoże motywacyjne,z którym najlepiej zwrócić się do psychoterapeuty .
Pozdrawiam i życzę sukcesów.

Z badań nad możliwościami naszego mózgu wynika, że nie "zapomina" on nabytej wiedzy, ale czasami z różnych przyczyn możemy utracić dostęp do zapisanych informacji. To trochę tak jak z komputerem, jest zapisany plik z danymi ale my nie wiemy jak go znaleźć, lub zapisany został w formacie, którego nie możemy otworzyć. Zdarza się, że dostęp do zasobób pamięci zostaje odcięty lub ograniczony w związku z przyczynami natury psychologicznej. Może być to np. mechanizm obronny, który broni Cię przed podjęciem pracy i związanego z tym ryzyka. Często tego typu mechanizm występuje u osób ze skłonnościami do perfekcjonizmu i myślenia w kategoriach "wszystko albo nic". polega to na tym, że nie podejmujemy jakiejś aktywności ponieważ uważamy, że jeszcze nie jesteśmy gotowi, nie zdobyliśmy całej wiedzy etc. Działa to jednak zupełnie odwrotnie. Umiejętność do robienia czegoś można zdobyć przez działanie. Nie nauczymy się jeździć na rowerze gromadząc wiedzę teoretyczną na ten temat. Zastanów się, czy pod tym objawem, który opisałaś nie kryje się lęk przed porażką czy przekonanie, że nie jesteś wystarczająco dobra. Jeśli tak to może warto byłoby skorzystać z pomocy psychologa. Pozdrawiam