Praca zawodowa ponad siły

Dzień dobry, zwracam się do Państwa z prośbą o poradę bo nie wiem już co robić. Otóż moja mama ciągle pracuje (ok. 15 godz. na dobę), nie wysypia się, praca ta źle na nią wpływa pod względem psychicznym i fizycznym, mimo tego nie chce jej rzucić i poszukać innej. Ponadto w ogóle nie dba o zdrowie, twierdzi, że nie ma czasu na lekarzy, a doskwiera jej baaaardzo wiele. Co robić? Nie pomagają spokojne rozmowy kłotnie, dosłownie nic. Martwię się o nią, bo jak tak dalej pójdzie, to się wykończy...

Witaj,
Myślę,że stosowniej będzie,gdy problem sformułujesz ,jako Twój.Powiedz jej,co dla Ciebie znaczy sposób funkcjonowania mamy.Np,że boisz się ją utracić albo,że jej sposób bycia odciąga Twoją uwagę od innych,ważnych dla Ciebie spraw.Możesz zasięgnąć pomocy psychologa,zarówno wspólnie z mamą,jak i bez niej,gdyż system rodzinny jest czasem tak uwikłany,że w przypadku oddalania się dorosłych dzieci,"produkuje"niezrozumiałe pozornie zachowania rodziców,mające na celu przywrócenie ich uwagi ponownie w swoim kierunku.Jeżeli okaże się,że jest to własnie tego typu reakcja mamy,można na nią wpłynąć świadomie,stosownie do obecnej sytuacji.Kończy się w ten sposób wyczerpujący szantaż emocjonalny.
Bardzo zachęcam do wizyty u specjalisty.

Proszę skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu, który zrobi podstawowe badania i w razie czego skieruje dalej. Podobne zaburzenia mogą mieć zarówno podłoże emocjonalne i psychiczne (np w zaburzeniach afektywnych dwubiegunowych) jak i organiczne.