Jak zaaklimatyzować się w nowej szkole?

Witam! Mam 13 lat. W tym roku poszłam do gimnazjum. Nie jest to szkoła z wysokim poziomem - zwykłe rejonowe gimnazjum. Na początku nie było żadnych problemów. Poszłam do klasy z koleżanką, więc nie byłam do końca samotna. Poza tym klasa wydawała się spokojna i uczynna. Lecz jak się teraz okazało - jest zupełnie inaczej.

W tej klasie prawie wszyscy palą lub kiedyś to robili. Boję się, że żeby mnie polubili, też będę musiała to zrobić. Dodam, że moja koleżanka też kiedyś paliła. W klasie prawie nikt się nie uczy, przeszkadzają na lekcji - w tym moja koleżanka, z którą siedzę na każdym przedmiocie. A mnie zależy na nauce, bo wiem jak ciężko jest potem w szkole średniej. Nie mogę być aktywna na lekcji, bo zaraz - kujon. Oni są przebojowi, żyją z dnia na dzień. Mnie nikt za bardzo nie lubi, przeciwnie do mojej koleżanki.

Na lekcjach chce mi się płakać, na przerwach i w domu również. I co najgorsze - nie mogę się przenieść do innej klasy z powodów osobistych. Proszę o pomoc, bo nie wiem czy wytrzymam psychicznie te 3 lata.

Witam!

Przeciwstawienie się presji klasy to bardzo trudna sprawa. Szczególnie w wieku, kiedy przede wszystkim zależy młodemu człowiekowi na akceptacji. Sądzę jednak, że nie powinnaś poddawać się ogólnemu trendowi i działać według własnych zasad.

Bardzo trudno jest być innym w grupie. Nie paliłaś i nie palisz. To jest bardzo duży plus. Twój organizm jest młody, obecnie znajduje się bardzo intensywnej fazie wzrostu. Nikotyna i inne substancje z papierosów zaburzają ten rozwój, wpływają na to, jak będziesz wyglądała i czuła się w przyszłości.

Mimo młodego wieku myślisz przyszłościowo. Jest to bardzo ważne i dobrze, że już teraz myślisz o swojej dalszej edukacji. Bycie dobrą w nauce to wielki atut. Będziesz miała szansę na duże osiągnięcia w swoim życiu, jeśli nie zrezygnujesz ze swoich postanowień.

Możesz porozmawiać o tym z rodzicami, powiedzieć im, co czujesz. Także wychowawca powinien poznać Twój problem. Może wpłynąć na klasę i pomóc Ci w zaaklimatyzowaniu się. Nie musisz czuć się gorsza, bo nie robisz takich rzeczy jak reszta klasy. Dbasz o siebie i swoją przyszłość, a to może przynieść Ci wiele sukcesów. Warto jest zachowywać swoje zasady i nie poddawać się większości.

Nie zawsze to, co robi tłum jest dobre dla jednostki. Myśl o sobie i staraj się podejmować dobre dla Ciebie decyzje.

Pozdrawiam