Jak zachęcić 2-letnie dziecko do powtarzania słów oraz oglądania książeczek?

Proszę o poradę jak zachęcić 2-letnie dziecko do powtarzania słów oraz oglądania książeczek w celu nauki,syn jest nerwowy i nie potrafi się skupić na jednej czynności. Czy zmiana nawyków żywieniowych może wpłynąć na sprawniejszy rozwój dziecka?

Witam Pana,
Dwuletnie dzieci są na etapie intensywnego rozwoju emocjonalnego, kształtowania się tożsamości "Ja" i koncentrowania się na dość burzliwym zaznaczaniu rodzącej się autonomii. Najłatwiej przyswajają wiele informacji o otaczającym ich świecie, naśladując go i bawiąc się w nim. Jeżeli nauka to tylko przez zabawę, w której nie może zabraknąć elementów ruchu i muzyki.
Wiele zależy od osobowości dziecka i tego czy opiekunowie wykorzystują mocne strony tej osobowości.
Nerwowość synka może wynikać z naturalnej w tym wieku chęci stawiania oporu, zaznaczania własnego terytorium decyzyjnego względem własnej osoby. Niewykluczone, że niewłaściwa dieta lub niedostateczna swoboda (zbyt duże oczekiwania względem dziecka ), czy brak zróżnicowanych bodźców, wpływa na zintensyfikowanie tych zachowań.
Żeby móc doradzić konkretne metody postępowania, musiałabym poznać więcej szczegółów z codziennego życia synka.
Pozdrawiam

Każda zmiana może mieć wpływ, jednak na początek zachęcałabym do przyjrzenia sie spontanicznej aktywności synka i próby harmonijnego wplecenia w to pożądanych zachowań. Warto także poszukać przyczyn wysokiej pobudliwości i ruchliwości malucha (dieta, ale też nadmiar bodźców, niewyspanie, wysoka potrzeba ruchu, działania itp), samemu lub z pomocą specjalisty psychologa.

Nadpobudliwość psychoruchową powodują cukier, konserwanty, barwniki i produkty spożywcze na które dziecko może być uczulone, refluks. I te czynniki w pierwszej kolejności należy wykluczyć.Każde dziecko ma swój indywidualny poziom rozwoju poznawczego.Może jeszcze dziecko nie jest gotowe do nauki.Trudności ze skupieniem uwagi mogą wynikać z niedojrzałego czy nieharmonijnego rozwoju sensomotorycznego.

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Zachęcać należy pokazując ciekawe zajęcia z wykorzystaniem zabaw rozwojowych. Dużo mówić do dziecka, opowiadać i w zwyczajnych domowych czynnościach prosić o pokazanie, powtórzenie. Czytać bajki, oglądać z dzieckiem książki ale robić to też samemu by dziecko obserwowało, iż dorosły też czyta i interesuje się książką.
Co do nawyków żywieniowych to zdrowa dieta zawsze jest dobra. Jeśli dziecko ma alergię lub nietolerancję pokarmową to zmienić należy żywienie zgodnie z wynikami i w porozumieniu np z lekarzem dietetykiem.
Pozdrawiam AM