Jak zmienić swoje podejście?

Mam na imię Kinga. Mam 20 lat. Od kilku lat nie umiem sobie poradzić ze swoim samopoczuciem. Czuję się człowiekiem bez wartości, nic mi nie wychodzi, tak jakbym chciała, i mam ciągłe zmiany, w zasadzie wahania, nastrojów. Ze stanu euforii przechodzę w smutek. Jestem też DDA.

Jako, że gdy byłam dzieckiem, nie doznałam zbyt wiele uczucia, teraz można powiedzieć, że żebrzę o miłość. Staram się, wybaczam rzeczy, które mnie bolą i smucą, bo boje się być sama. Przesadnie okazuje uczucia, np ciągłą chęcią przytulania. Oddaje siebie i bardzo przeżywam jak coś idzie "nie tak". Czuję się wtedy winna. Że to musi być moja wina, że coś jest ze mną nie tak, że albo za mało się staram albo za dużo.

Rozkładam każdą sytuację na czynniki pierwsze, zastanawiam się trzy razy zanim coś postanowię. W końcu jednak pomimo, że coś mi nie odpowiada, i tak się na to godzę, bo nie chce, aby mój chłopak mnie zostawił. Kiedyś samookaleczałam się. Miewam myśli samobójcze. Nie są one codzienne, ale jednak można powiedzieć "cykliczne". Chciałabym się w końcu cieszyć życiem, ale nie wiem, jak mam to zrobić. Mam wiele planów, ale szybko się zniechęcam.

Mam niskie poczucie własnej wartości, pomimo tego, że często ludzie mi mówią coś odwrotnego. Chciałabym to zmienić, tylko nie wiem, gdzie mam to zrobić, do kogo się udać, więc zamieszczam tą prośbę tutaj w nadziei na odzew. Z góry dziękuję. Pozdrawiam

Witam serdecznie,

Duża część z przeżywanych przez Panią trudności może mieć związek z wychowywaniem w rodzinie, w której obecny był alkohol. Dzieci wychowywane w takich rodzinach, w których pozbawiono je zaspokojenia podstawowych potrzeb emocjonalnych: np. poczucia bezpieczeństwa, przewidywalności- w dorosłym życiu mogą zmagać się z obniżoną samooceną, depresją, lękiem, poczuciem niedostosowania, nadmiernej odpowiedzialności itd. W tej sytuacji bardzo pomocna jest psychoterapia, która umożliwia dokonanie wspomnianych przez Panią zmian.

Zmiana ,,swojego podejścia" na które składa się przecież: zmiana przekonań, reakcji emocjonalnych i sposobu reagowania to proces, który wymaga czasu. Proces ten dokonuje się przede wszystkim przez relację : z psychoterapeutą lub grupą terapeutyczną. Pani wpis w naszym serwisie wskazuje na gotowość, dojrzałość do zmiany. Relacja terapeutyczna to również akceptacja i oparcie psychiczne.

Więcej informacji na temat syndromu Dorosłych Dzieci Alkoholików znajdzie Pani na stronach internetowych: www.parpa.pl, www.dda.pl, www.dda.rosa.org.pl.

Informacji na temat możliwości leczenia może Pani udzielić również najbliższa placówka leczenia uzależnień.

Serdecznie pozdrawiam