Jak zwalczyć lęk przed kolejnym rokiem studiów?

Czuje lęk przed kolejnym rokiem studiów. Nadchodzi kolejny II rok i mam obawy, że będą przedmioty z którymi sobie nie poradzę, przerosną mnie, będzie bardzo dużo nauki w porównaniu do poprzedniego i nie ogarnę tego wszystkiego oraz, że trafią mi się wykładowcy, którzy będą strasznie wymagający. Ogólnie im bliżej końca studenckich wakacji tym coraz bardziej jestem nerwowy. Boje się zmiany, która wkrótce nastąpi, że skończy się wolne i zacznie okres ogromnego wysiłky psychicznego. Jak sobie pomóc?
ponad rok temu

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie!
Zastanawiała się Pani kiedykolwiek, skąd u Pani takie obawy i wątpliwości? Jak minął Pani I rok studiów? Czy był aż tak bardzo stresujący, że teraz przed II rokiem studiów stres jest większy? A może generalnie jest Pani osobą martwiącą się „na zaś”? Pani stany lękowe mogą wskazywać, np. na zespół lęku uogólnionego. Wyobraża sobie Pani same „czarne wizje”, że przedmioty będą trudne, wykładowcy wymagający i nieprzychylni studentom, że nie poradzi sobie Pani z nauką i egzaminami. Rozumiem, że odczuwa Pani stres w związku ze zbliżającą się zmianą. Dotychczas miała Pani wakacje studenckie, a od października wizja powrotu na studia. Proszę jednak spróbować obiektywnie spojrzeć na sytuację: „Dlaczego miałabym sobie nie poradzić na II roku, skoro dałam radę na I? Przecież mam już większe doświadczenie, jeśli chodzi o pewne obycie w środowisku studenckim, na uniwersytecie”. Może Pani również spróbować doraźnych metod łagodzenia stresu, jak wysiłek fizyczny, sport, rozmowa z przyjaciółką, ćwiczenia relaksacyjne, masaże czy aromatyczna kąpiel. Jeżeli jednak stres uniemożliwia Pani normalne funkcjonowanie, paraliżuje Panią, a doraźne metody walki ze stresem nie pomagają, zachęcam Panią do konsultacji u psychologa.
Pozdrawiam!

Witam Pana Serdecznie,

Proszę teraz skupić się na regeneracji swoich sił, a więc postawić na systematyczną aktywność fizyczną, regularny sen, suplementację, odpowiednie odżywianie, relaksację, by z energią rozpocząć nowy rok studencki.

Z życzeniami dobrego samopoczucia,
Irena Mielnik-Madej