Jak zwiększyć swoją pewność siebie i być mniej zazdrosny o partnerkę?

Mam 24 lata i jestem mega zazdrosny o przeszłość swojej partnerki. Jest to mój pierwszy związek. Ogólnie mam dziwny problem który zauważyłem ponieważ powtórzył się trzeci raz. Nie umiem sobie poradzić w sytuacjach gdy zakochuje się i widzę ze ta osoba tez jest mną zainteresowana i nagle okazuje się ze dana kobieta znajduje sobie kogoś innego raz mojego przyjaciela po jakimś roku druga kobieta chce się ze mną spotykać umawiać mówi o związku a nagle wraca do ex. Po jakimś czasie obie opowiadają mi ze chciał być ze mną. Nie radzę sobie z tym i uciekałem w alkohol i robiłem różne głupoty jak np chciałem pokazać ze nie jestem najgorszy patrzcie jak się bawię tez się komuś podobam wiem ze to głupie ale wtedy nie wiedziałem co robię. Aż przyszła ona moja ówczesna partnerka wszystko układało się super ale nie mogłem się otworzyć bałem się a jak to zrobiłem okazało się ze pisze z innymi i ze oni są lepsi. Nie umiałem sobie z tym poradzić piłem odwalałem akcje typu ze ja przeklinałem po prostu alkohol i nerwy to u mnie tragedia do tego stopnia ze alkohol ścina mnie z nóg i przez to upiłem się na weselu gdzie zrobiłem wstyd sobie i jej. Zacząłem pracować nad sobą i związkiem przeżywałem trudny okres jak smierć bliskiej osoby ale nic mnie nie ruszało jak to ze byłem gorszy od tamtych z którymi pisała za moimi plecami. Wychodzę z tego ale dalej mam napady zazdrość i boje się porównań szczególnie jeśli chodzi o sex mimo ze słyszę od niej ze jest super to nie mogę w to uwierzyć. Raz usłyszałem ze jej były był umięśniony i nie mogę od tej pory ma siebie patrzeć. Walczę z tym ale w chwilach ataku nie mogę sobie z tym poradzić. Bardzo proszę o pomoc.

Szanowny Panie,

Z sytuacji, którą Pan opisał wynika, że zazdrość o partnerki może wynikać z braku poczucia pewności siebie, a ten z kolei jest wynikiem porównywania siebie do innych mężczyzn. Gdy wynik takich porównań wypada na Pana niekorzyść, zaczynają się wątpliwości co do własnej atrakcyjności. Porównując się do innych stajemy się bardziej krytyczni i wymagający względem siebie i zapominamy o mocnych stronach. Skoro kobiety zwracały (i zapewne zwracają) na Pana uwagę to znaczy, że dostrzegły cechy, których może sam Pan u siebie nie widzi. Proszę przeanalizować własne zachowania i przejawy zazdrości, o której Pan napisał. Zapewne to ona prowokowała partnerki do ucieczki ze związku. Zachowania w takich sytuacjach stają się irracjonalne, a podejrzenia często nieuzasadnione. Nie każda zazdrość wymaga interwencji terapeuty. Jednak gdy zaczyna szkodzić związkowi, warto skorzystać z konsultacji z psychologiem / psychoterapeutą, który pomoże zrozumieć mechanizm jej działania i pomoże przekształcić zachowania w zdrowe i funkcjonalne. A co najważniejsze nauczy się Pan patrzeć na siebie przychylnie i dostrzegać coraz więcej wartości i potencjału w sobie. Życzę powodzenia w budowaniu poczucia własnej wartości :)