Jak zwiększyć pewność siebie w kontaktach z ludźmi?

Mam 16 i jestem w pierwszej klasie liceum. Mam tam jednak jeden problem- nie umiem rozmawiać z ludźmi. Po prostu jestem nudna. Nawet jeżeli uda mi się zacząć rozmowę, to szybko każdy ode mnie ucieka. Co mogę zrobić w tej sytuacji?
ponad rok temu

Zawsze można się przez jakiś czas przysłuchiwać rozmowom innych w grupie, aby poznać o czym oni rozmawiają i jak to robią. To powinno pomóc w zmianie sposobu prowadzenia rozmowy na taki, który będzie dla nich bardziej interesujący.
Tyle mogę zaproponować przy takim opisie problemu.

Witam serdecznie
W Twoim przypadku trudnością nie jest jak to : określasz:"bycie nudną", tylko jest nią: "bycie osobą niepewną siebie" Najważniejsze jest żebyś zaakceptowała siebie taką jaką Jesteś, bo ludzie doceniają szczerość w kontakcie z innymi osobami i nie granie kogoś kim ie jesteśmy. Kiedy polubisz siebie, zaczniesz dostrzegać u siebie zasoby, zalety, mocne strony, a na pewno masz ich bardzo wiele, sama dostrzeżesz, że coraz łatwiej jest rozmawiać z innymi osobami, być po prostu sobą, bez doszukiwania się w reakcjach otoczenia -drugiego dna , które najczęściej przerysowujemy, odnosząc do siebie niepozytywne oceny , które rodzą się w naszych myślach niekoniecznie w głowach innych osób , z którymi przebywamy. Na pewno pomoże szczera rozmowa z bliskimi o Twoich trudnościach, ich wsparcie i docenianie Ciebie, tak żebyś mogła uwierzyć jak wiele cennych zalet posiadasz. Czasem też jest potrzebna rozmowa i wsparcie specjalisty psychologa , terapeuty , który pomoże umocnić samoocenę i nauczyć się dobrze funkcjonować w relacjach z otoczeniem. Życzę powodzenia na drodze do poszukiwania i aktywnego odkrywania Twoich zasobów i zalet .
Pozdrawiam ciepło -Anna Ręklewska- psychoterapeuta