Jaka dieta jest dla mnie najodpowiedniejsza?

Przez 3 lata walczyłam z bulimią. Nie było łatwo. Ale udało się. Nie wymiotuję od 2 lat. Przytyłam jednak 20 kg. 3 tygodnie temu rozpoczęłam dietę 1500 kalorii. Z początku czułam się wspaniale, mimo iż nie chudłam. Czułam się mimo to lżejsza i miałam lepszy humor. Ostatnio zaczęły się napady objadania się... I tu wszystko, co piękne legło w gruzach. Zaczęły się wyrzuty sumienia, mdłości i takie dziwne, znane mi poczucie przejedzenia, przepełnienia i chęci zwrócenia. Wymiotowałam jednak tylko 1 raz od tego czasu. Teraz objadanie się trwa już nie pół godziny, lecz cały dzień ( z przerwami naturalnie). Jednak po prostu nie chce mi się wymiotować! I nie robię tego! Potrzebuję pomocy, bo nie chcę się opychać. Ale nie potrafię przestać. Pomocy! Jaka dieta jest dla mnie najodpowiedniejsza?

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie!

Podstawowym problemem w leczeniu bulimii jest przede wszystkim wprowadzenie stabilnego wzorca odżywiania się. Pierwszym krokiem, aby zmniejszyć częstotliwość epizodów objadania się, jest więc wprowadzenie regularnego, stałego rytmu posiłków. W ciągu dnia należy spożywać 4-5 posiłków o odpowiedniej wartości kalorycznej. Ilość kalorii powinna być dostosowana do Twojego wzrostu, masy ciała, wieku oraz rodzaju aktywności.

W ułożeniu diety może pomóc Ci specjalista dietetyk. Zaleca się również prowadzenie dzienniczka, w którym zapisuje się wszystkie zjedzone posiłki, nastepnie można obliczyć ich łączną wartośc kaloryczną. Możesz skorzystać w tym celu z informacji dostępnych na stronach internetowych.

Ważną rzecza jest spożywanie posiłków w tym samym, specjalnie do tego przeznaczonym miejscu. Nie należy jeść przed TV lub komputerem, w łóżku. Posiłki trzeba długo i spokojnie przeżuwać, popijając często płynem, nie jeść w pośpiechu.

Kolejnym etapem, po wprowadzeniu stabilnego wzorca odżywiania, jest praca nad przyczynami problemu. U podłoża zaburzeń odżywiania się może znajdować się np. problem niskiej samooceny oraz określania swojej wartości przez pryzmat wyglądu i sylwetki. Dotarcie do przyczyny problemu oraz zmiana przekonań umożliwiająca lepsze radzenie sobie z trudnościami, odbywa się w trakcie psychoterapii, do której gorąco Cię zachęcam.

Bulimia jest zaburzeniem, w którym często dochodzi do nawrotów. Ryzyko nawrotu zależy m.in. od cech osobowościowych oraz uczestnictwa w terapii. Wspomagające znaczenie ma również leczenie farmakologiczne - stosowane są niektóre leki przeciwdepresyjne. Leczenie farmakologiczne zmniejsza liczbę epizodów objadania się. Polecam Pani konsultację u lekarza psychiatry oraz psychoterapeuty.

Z pozdrowieniami