Jaka dieta jest dla mnie najodpowiedniejsza?

Przez 3 lata walczyłam z bulimią. Nie było łatwo. Ale udało się. Nie wymiotuję od 2 lat. Przytyłam jednak 20 kg. 3 tygodnie temu rozpoczęłam dietę 1500 kalorii. Z początku czułam się wspaniale, mimo iż nie chudłam. Czułam się mimo to lżejsza i miałam lepszy humor. Ostatnio zaczęły się napady objadania się... I tu wszystko, co piękne legło w gruzach. Zaczęły się wyrzuty sumienia, mdłości i takie dziwne, znane mi poczucie przejedzenia, przepełnienia i chęci zwrócenia. Wymiotowałam jednak tylko 1 raz od tego czasu. Teraz objadanie się trwa już nie pół godziny, lecz cały dzień ( z przerwami naturalnie). Jednak po prostu nie chce mi się wymiotować! I nie robię tego! Potrzebuję pomocy, bo nie chcę się opychać. Ale nie potrafię przestać. Pomocy! Jaka dieta jest dla mnie najodpowiedniejsza?

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie!

Podstawowym problemem w leczeniu bulimii jest przede wszystkim wprowadzenie stabilnego wzorca odżywiania się. Pierwszym krokiem, aby zmniejszyć częstotliwość epizodów objadania się, jest więc wprowadzenie regularnego, stałego rytmu posiłków. W ciągu dnia należy spożywać 4-5 posiłków o odpowiedniej wartości kalorycznej. Ilość kalorii powinna być dostosowana do Twojego wzrostu, masy ciała, wieku oraz rodzaju aktywności.

W ułożeniu diety może pomóc Ci specjalista dietetyk. Zaleca się również prowadzenie dzienniczka, w którym zapisuje się wszystkie zjedzone posiłki, nastepnie można obliczyć ich łączną wartośc kaloryczną. Możesz skorzystać w tym celu z informacji dostępnych na stronach internetowych.

Ważną rzecza jest spożywanie posiłków w tym samym, specjalnie do tego przeznaczonym miejscu. Nie należy jeść przed TV lub komputerem, w łóżku. Posiłki trzeba długo i spokojnie przeżuwać, popijając często płynem, nie jeść w pośpiechu.

Kolejnym etapem, po wprowadzeniu stabilnego wzorca odżywiania, jest praca nad przyczynami problemu. U podłoża zaburzeń odżywiania się może znajdować się np. problem niskiej samooceny oraz określania swojej wartości przez pryzmat wyglądu i sylwetki. Dotarcie do przyczyny problemu oraz zmiana przekonań umożliwiająca lepsze radzenie sobie z trudnościami, odbywa się w trakcie psychoterapii, do której gorąco Cię zachęcam.

Bulimia jest zaburzeniem, w którym często dochodzi do nawrotów. Ryzyko nawrotu zależy m.in. od cech osobowościowych oraz uczestnictwa w terapii. Wspomagające znaczenie ma również leczenie farmakologiczne - stosowane są niektóre leki przeciwdepresyjne. Leczenie farmakologiczne zmniejsza liczbę epizodów objadania się. Polecam Pani konsultację u lekarza psychiatry oraz psychoterapeuty.

Z pozdrowieniami

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Jaka dieta dla mnie?

Witam, Mam 14 lat, ważę 71 kg i mam 175 cm wzrostu. Czuję, że muszę schudnąć 7 lub 8 kg, ale nie wiem jak. Proszę o pomoc. Potrzebuję diety, która nie będzie kolidowała z jedzeniem w szkole. Wiem, że będę musiała zrezygnować ze swoich obiadków. Proszę o pomoc!

14 LAT ponad rok temu

Witam,

W tej chwili "jesteś na skraju" prawidłowej masy ciała i nadwagi. Twoje działania powinny się więc skupić na unikaniu tycia. Uzyskasz to:

1. Regularnie się ruszając.

2. Unikając kalorycznej żywności.

3. Jadając regularnie.

4. Realizując zalecenia zawarte w piramidzie żywienia.

Wszystkie decyzje konsultuj z rodzicami.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Jaka dieta do A6W?

Witam. Mam 18 lat, 160 cm wzrostu i ważę 52 kg. Ogólnie jestem szczupła, ale przeszkadza mi mój spory brzuch i boczki. Od tygodnia nie jem tłustego i smażonego jedzenia oraz słodyczy i piję zieloną herbatę. Od wczoraj zaczęłam robić A6W, ale nie jestem pewna czy same ćwiczenia wystarczą, dlatego proszę o pomoc w dobraniu dla mnie odpowiedniej diety.

KOBIETA, 18 LAT ponad rok temu
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty