Jaka dieta przy kamicy pęcherzyka żółciowego?

Witam serdecznie, dzisiaj dowiedzialam sie, ze mam dwa duże kamienie i jeden mniejszy w pecherzyku żółciowym:( aktualnie pobolewa mnie brzuch, zrobiono mi usg brzucha i na bole przepisano Buscopan, za dwa dni mam ponowna wizyte. Prosze podpowiedziec mi co moge jesc a co unikać? W stresie nie zapytalam sie lekarza o tę ważną rzecz. Czy z kamieniami można żyć czy należy usunąć pęcherzyk? Zwyczajnie mam obawy:( Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź.

Witam!
Przy problemach z woreczkiem żółciowym należy stosować dietę lekkostrawną.
Należy jeść regularnie, co najmniej 4-5 razy dziennie, najlepiej co 2-3 godziny (zbyt długie przerwy pomiędzy posiłkami sprzyjają zastojowi żółci). Trzeba pamiętać o lekkim śniadaniu. Posiłki należy przygotowywać tuż przed jedzeniem (nie przechowywać ich i nie odgrzewać). Powinny być świeże i ciepłe. Wskazane jest gotowanie w wodzie lub na parze oraz duszenie bez tłuszczu.
Wykluczone jest smażenie na tłuszczu i pieczenie (z wyjątkiem pieczenia w folii). Śmietanę należy zastąpić kefirem, bądź jogurtem. Należy unikać tłustych serów: żółtych, topionych, pleśniowych. W jadłospisie trzeba uwzględnić chude wędliny drobiowe, polędwicę, szynkę, a także cielęcinę, indyki, kurczaki, jagnięcinę, królika, dziczyznę oraz chudą wieprzowinę lub wołowinę. 2 razy w tygodniu należy spożyć chude ryby (dorsz, pstrąg, sandacz, flądra, okoń, szczupak, mintaj, morszczuk, płoć). Konieczna jest rezygnacja z ciast z kremami i czekolady. W tygodniu można zjeść deser w postaci musu owocowego, galaretki, kisielu, biszkoptów. Trzeba unikać alkoholu. Należy ograniczyć, bądź całkowicie wyeliminować kawę, a także mocną herbatę, kakao i napoje gazowane.