Jaka jest dieta przy sarkoidozie?

Witam. Od 7 lat choruję na sarkoidozę. Obecnie mam sarkoidozę wielonarządową (płuca, węzły chłonne, serce skóra) II stopnia. Choroba postępuje dość szybko. Ostatnio słyszałam że w leczeniu choroby może pomóc specjalna dieta, jednakże nigdzie nic na ten temat ni mogę znaleźć. Co powinnam jeść i nie jeść by choć trochę mi pomogło? Jaka jest dieta przy sarkoidozie? Pozdrawiam.

Dzień dobry,

są przesłanki do stosowania specjalnej diety - protokołu autoimmunologicznego. Jest to skomplikowany sposób odżywiania się, więc powinno się to odbywać pod kontrolą dietetyka.
To nie jest przejście na dietę bezglutenową lecz całkowite odejście od zbóż. Eliminuje się również rośliny strączkowe, w wielu przypadkach także orzechy. Można natomiast spożywać pestki słonecznika i dyni. Należy jednak pamiętać, że nadmierna ich ilość również może zaszkodzić. Nie przekraczamy stu gram dziennie (a czasami nawet potrzeba ograniczyć do 20-30g), ponieważ, po pierwsze, zawierają kwas fitynowy (należy więc moczyć je przed spożyciem 12 – 24h). Po drugie – rośliny oleiste zawierają głównie kwasy omega 6, a te w dysproporcji do omega 3 mogą powodować nasilenie stanów zapalnych w organizmie.

Pestki i orzechy zawierają również lektyny, które potrafią „przykleić się” do naszych organów i „udawać” wroga, co może zmylić system immunologiczny.

W diecie mogą znajdować się również ryby, przede wszystkim morskie. Na pewno nie jest to łosoś hodowlany, zasobny w kwasy omega 6, a nie omega 3, ponieważ nie żywi się planktonem i w związku z tym zawiera dużo dioksyn. Rybą która mniej akumulującą metale ciężkie, a zawierającą spore ilości kwasów omega 3 jest śledź.

To tylko kilka wskazówek, tak jak wspomniałam dieta jest bardziej skomplikowana, więc proszę zasięgnąć porady specjalisty.

Pozdrawiam
Joanna Wardenga