Jaka jest jeszcze możliwość powstrzymania gryzienia policzków?

Dzien dobry, jaka jest jeszcze mozliwosc powstrzymania gryzienia policzków? W ciagu dnia juz tego nie robie, aczkolwiek w nocy nie jestem w stanie tego kontrolować i rano widze, ze znowu sa pogryzione. Jak mozna to powstrzymać? Smaruje policzki maścią solcoseryl, ale to nie chroni przed gryzieniem. Jest jakies inne wyjście?

Warto skonsultować się ze stomatologiem. Może on zlecić wykonanie tzw szyny relaksacyjnej, która pomaga w radzeniu sobie z zaciskaniem szczęk podczas snu. Dodatkowo zachęcam do skonsultowania się z psychologiem, psychoterapeutą, który pomoże poradzić sobie z nadmiernym napięciem emocjonalnym mogącym być przyczyną zagryzania zębów i policzków.

Mgr Monika Prus Psycholog, Lublin

Dzień dobry,
Gryzienie policzków jest jednym z autodestrukcyjnych nawyków, które obok obgryzania paznokci pomagają niektórym ludziom w sytuacjach nerwowych, stresujących. Osoba poprzez zadawanie sobie bólu zapomina o stresie jakiego doświadcza. Jest to nawyk niekontrolowany, nie do końca świadomy.
Leczenie tego zaburzenia powinno rozpocząć się od wizyty u dentysty, który zbada jamę ustną, czy doszło do zakażenia i przepisze stosowne lekarstwa. Warto też udać się do psychologa, pomoże on w uporaniu się z lękiem, odkryć jego źródło. Nauczy nas innych sposobów radzenia sobie ze stresem.
Pozdrawiam
M. Prus