Dzień dobry,
jak najbardziej ma Pan rację. Dieta podczas ciąży powinna być urozmaicona. I nie ma tabletki, która zastąpi odpowiednią dietę.
Temat żywienia w ciąży jest bardzo rozległy i ciężko jest tutaj to wszystko opisać. Po dokładne informacje warto zgłosić się do dietetyka.
Ułożenie diety warto rozpocząć od zaplanowania 3 głównych i 2 uzupełniających posiłków w ciągu dnia.Wyznacz ich pory, określając odpowiednie przedziały godzin. Minimalna przerwa między posiłkami to 2 godziny, maksymalna 4. najlepiej gdy jesz co 3‒4 godziny. Posiłki powinny być jedzone o stałych porach. Godziny mogą ulegać drobnym przesunięciom, ale zawsze najlepiej jest jeść pięć razy dziennie. Niewskazane jest ciągłe podjadanie; Pomiędzy posiłkami należy pić wodę albo soki wyciskane ze świeżych warzyw i owoców bez cukru.
Śniadanie powinno być pełnowartościowe, daje energię i siły na początek dnia. Zwróć uwagę, aby zawierało pełnowartościowe białko, dobrej jakości tłuszcz, węglowodany złożone oraz witaminy i składniki mineralne. Aby śniadanie nie było monotonne, spróbuj je urozmaicać, wybieraj różne ciekawe zestawienia produktów.
Obiad powinien składać się z produktów, które są źródłem pełnowartościowego białka (chude mięso, ryba, przynajmniej raz w tygodniu potrawy z nasion roślin strączkowych), węglowodanów złożonych (mogą to być: kasza jęczmienna lub gryczana, biały albo pełnoziarnisty ryż, razowy makaron, ziemniaki) i dużej porcji warzyw, najlepiej surowych, z dodatkiem oleju lub oliwy.
Kolacje powinny dość lekkie, ale urozmaicone. Bogate w surowe
lub duszone warzywa z dodatkiem chudych lub półtłustych serów, jajek, chudego mięsa, dobrej jakości wędlin czy ryb. Może to być sałatka warzywna z razowym lub mieszanym pieczywem, a nawet zupa warzywna, jeśli nie miałaś okazji zjeść jej w ciągu dnia. Ostatni posiłek powinien być około dwóch godzin przed snem.
Na drugie śniadanie i podwieczorek wybieraj naturalne produkty mleczne (mleko, jogurt, kefir, maślanka, ser biały) z dodatkiem świeżych owoców, pestek (dyni albo słonecznika), płatków (owsianych, jęczmiennych) lub owoców suszonych bez dodatku cukru. Możesz przygotowywać koktajle mleczno-owocowe. Zimą i jesienią możesz korzystać z owoców mrożonych.
Po dokładniejsze informacje powinen się Pani zgłosić do specjalisty dietetyka.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Jakich produktów unikać w ciąży? – odpowiada Mgr inż. Maria Jagiełło
- Prawidłowe nawyki żywieniowe w ciąży – odpowiada mgr inż. Katarzyna Krupińska
- Dieta a ćwiczenia na siłowni – odpowiada Mgr Katarzyna Szott
- Jaka dieta dla 15-latki, aby zachować energię? – odpowiada Roma Wojtewicz
- Jaka dieta będzie dla mnie skuteczna? – odpowiada Mgr inż. Ola Kilen-Zasieczna
- Dieta sportowca dla 12-latki – odpowiada Natalia Ulewicz
- Dieta a wafle ryżowe – odpowiada Roma Wojtewicz
- Dieta oraz trening w 2 tygodnie – odpowiada Mgr inż. Ola Kilen-Zasieczna
- Jaka powinna być dieta na niedowagę? – odpowiada Dr Krystyna Pogoń
- Czy taka dieta jest zdrowa? – odpowiada Mgr inż. Marta Michalak-Tomasik
artykuły
Dieta odchudzająca dla cukrzyków
Podwyższony poziom cukru we krwi może być następst
Węglowodany w diecie odchudzającej. Które z nich warto jeść w trosce o szczupłą sylwetkę?
Moda na diety białkowe spowodowała, że wiele osób
Dieta matki karmiącej - jadłospis, suplementy diety
Karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywieni