Jaki lekarz stwierdzi zaburzenia rozwojowe u dziecka?

Witam syn znajomej w moim przekonaniu ma jakieś zaburzenia rozwojowe, ma 20 msc nie chodzi, nie mówi, nie komunikuje swoich potrzeb, nie pokazuje np palcem, ma problemy w połykaniu, strasznie się ślini. Ogólnie od maleńkiego jest płaczliwy źle sypia. Do jakiego specjalisty się udać? Co to może być jakiś autyzm czy coś w podobie?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

w pierwszej kolejności Pani znajoma powinna udać się z synkiem do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, aby sprawdzić ogólny stan zdrowia dziecka.

Następnie warto udać się do poradni psychologiczno-pedagogicznej, ponieważ w procesie diagnozowania autyzmu uczestniczy szereg specjalistów – psycholog, pedagog specjalny, logopeda oraz psychiatra. W poradni uzyskać można wszystkie istotne informacje, więc gorąco zachęcamy do wizyty w tej instytucji.

Objawy, jakie można zaobserwować u osób z autyzmem to: trudności w wyrażaniu emocji, unikanie kontaktu wzrokowego, ograniczona mimika oraz ekspresja, problemy w kontaktach z rówieśnikami, nadwrażliwość na dźwięki lub dotyk, brak spontanicznych odruchów, zaburzenia mowy oraz inne.

Istotne informacje znaleźć można również pod poniższymi linkami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/gdzie-powinnam-sie-zglosic-z-dzieckiem-jesli-mam-podejrzenie-autyzmu,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-rozpoznac-autyzm,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-mozliwy-jest-autyzm-u-3-letniego-dziecka.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.