Witam serdecznie!
Na początku chcę powiedzieć, że podziwiam i doceniam, że troszczy się Pan o swoją Partnerkę i szuka możliwości pomocy dla niej. Zapewne jej mniejsze zaangażowanie w związek jest dla Pana przykre, a jednak stara się Pan zobaczyć sytuację z jej perspektywy.
Oczywiście, nie jest możliwe postawienie diagnozy na odległość, nawet na podstawie jak najdokładniejszego opisu. Jednak udzielenie kilku podpowiedzi już tak.
Po pierwsze, choroba Hashimoto jest to specyficzne schorzenie, polegające na immunoautoagresji, czyli układ odpornościowy człowieka wytwarza przeciwciała atakujące własne tkanki i narządy. Prowadzi to między innymi do niszczenia komórek tarczycy, która wówczas wytwarza za mało hormonów trijodotyroniny (T3) i tyroksyny (T4). Skutkiem tego jest rozchwianie gospodarki hormonalnej organizmu.
Chorobę Hashimoto charakteryzuje to, że występuje często w zestawieniu z innymi schorzeniami takimi, jak właśnie PCOS, czyli zespół policystycznych jajników, jak również depresja.
W historii, którą Pan opisał znajduję takie objawy, jak: spadek energii, emocjonalna chwiejność, senność, ciągłe zmęczenie, spadek libido, emocjonalne otępienie. Trudno jest oddzielić, które z nich można byłoby „przyporządkować” do Hashimoto, a które do depresji - trafi Pan na listę podobnych symptomów, czytając opisy obydwu dolegliwości. W Hashimoto choruje cały organizm, często razem z psychiką.
W Hashimoto występuje też zjawisko, które jest nazywane mgłą mózgową (tzw. brain fog) - są to specyficzne problemy z koncentracją uwagi i pamięcią, pewien rodzaj otumanienia, bóle, zawroty głowy. Na pewno trudno jest w tym stanie studiować.
Proszę wziąć pod uwagę, że przy tego typu dolegliwościach chory często nie ma wpływu na swoje stany i nie może zmienić swojego zachowania samą siłą woli. Wsparcie, zrozumienie najbliższych jest wówczas bardzo ważne. Proszę też nie odbierać braku zaangażowania w relację ze strony Pana Partnerki personalnie, prawdopodobnie trudno jej zaangażować się w cokolwiek i ma to związek z jej stanem, a nie z przywiązaniem do Pana.
W opisanej sytuacji potrzebna jest stała opieka lekarza endokrynologa (w kontekście Hashimoto). Proponowałabym również kontakt z psychiatrą, ponieważ, mimo iż obie te dolegliwości łączą się ze sobą, leczenie endokrynologiczne może być niewystarczające dla poprawy funkcjonowania psychospołecznego. Być może potrzebna będzie farmakoterapia od strony psychiatrycznej lub też wsparcie psychologa. Fobia społeczna, która miała miejsce w przeszłości także może sugerować potrzebę konsultacji ze specjalistą psychiatrii, gdyż tego typu trudności mogą nawracać, czasem przybierając formę o nieco innym zabarwieniu. Często psychoterapia, poznanie samej siebie, swoich słabości i możliwości, zaakceptowanie zmienności własnego samopoczucia w chorobie mogą bardzo podnieść jakość życia Pana Partnerki.
Pozdrawiam i życzę, by udało się zdiagnozować trudności, o których Pan pisze i jak najskuteczniej im zaradzić.
Polecam również lekturę artykułów:
• https://portal.abczdrowie.pl/hashimoto-gdy-brakuje-hormonow-tarczycy
• https://portal.abczdrowie.pl/walka-z-depresja
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Jak pomóc bliskiej osobie z zaburzeniami dwubiegunowymi? – odpowiada Mgr Joanna Szlasa
- Jak ocenić zachowanie bliskiej osoby? – odpowiada Mgr Marta Sak
- Jak pomóc osobie w silnej depresji? – odpowiada Mgr Beata Kot
- Co mam myśleć o takim zachowaniu mojej partnerki? – odpowiada Mgr Joanna Marciniak
- Jak radzić sobie z agresją bliskiej osoby? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Jak pomóc bliskiej osobie w radzeniu z emocjami? – odpowiada Mgr Dorota Nowacka
- Jak pomóc bliskiemu z depresją? – odpowiada Mgr Tomasz Kościelny
- Jak poradzić sobie po rozstaniu z bliską osobą? – odpowiada Mgr Beata Bystranowska
- Jak pomóc bliskiej osobie w leczeniu depresji? – odpowiada Mgr Małgorzata Ziółkowska
- Przeżywanie kryzysu i obojętności w związku – odpowiada Mgr Anna Bernatowska
artykuły
Odżywianie i geny a powstawanie chorób. Wywiad z dr Iwą Jonik
Nie jest niczym odkrywczym stwierdzenie, że to, ja
Na chorobę Hashimoto choruje ponad 700 tys. Polaków. Mamy plagę rozkapryszonych i wiecznie zmęczonych kobiet
Czują się niekobiece, nikomu niepotrzebne. Rano ni
10 zaskakujących sposobów, żeby zajść w ciążę
Czy ciąża bez stosunku jest możliwa? Większość pow