Jakie są jeszcze badania, które mogą powiedzieć coś więcej?

Dzień dobry, od ok 4 lat pojawia się u mnie ból pod prawymi żebrami. Ból pojawia się nagle, poboli kilka dni i ustępuje. Częstotliwość raz do dwóch razy w roku. Byłam dwa razy na konsultacji. Usg wątroby, nerek, trzustki, żołądka obrazowo prawidłowe. Wyniki krwi w normie. Ból jest ciągły, bardziej odczuwalny przy ucisku pod prawymi żebrami. Pomaga termofor, krople żołądkowe, ciepła kąpiel. Przy zimnie ból czuć wyraźniej. To jest uczucie ściskania/skurczu pod żebrami, od tego bólu mam wrażenie że plecy w dolnym odcinku też mnie bolą. Nie czuje wtedy czy mi się chce siku. Chcę dowiedzieć się dlaczego boli. Jakie są jeszcze badania które mogą powiedzieć coś więcej ? Zalecono dietę lekkostrawna ale ból i tak wraca.

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Dolegliwość, którą Pani opisuje może mieć różne podłoże, a żeby poznać dokładną przyczynę takiego stanu należałoby rozszerzyć diagnostykę o pewne badania.

Przewlekle pojawiający się ból w nadbrzuszu po prawej stronie zazwyczaj może być związany z wątrobą lub drogami żółciowymi. Jednakże badania, które już wykonano wykluczyły taką możliwość. W przypadku ujemnych prób wątrobowych oraz prawidłowego obrazu USG, można wykonać bardziej precyzyjną diagnostykę, jaką jest tomografia komputerowa jamy brzusznej. Takie badanie pozwoli na całkowite wyeliminowanie problemu z wątrobą.

Takie dolegliwości mogłyby świadczyć również o chorobie wrzodowej żołądka lub dwunastnicy. Aby sprawdzić taką ewentualność należałoby wykonać gastroskopię. Tylko takie badanie endoskopowe może wskazać na problemy żołądkowe.

Ponadto bóle po prawej stronie brzucha mogą wynikać ze stanu zapalnego jelit. Tutaj można wykonać kolonoskopię, która dałaby jasny obraz stanu jelit. Jednakże o każdym inwazyjnym badaniu powinien decydować lekarz specjalista.

Istnieje przypuszczenie, że nieodpowiedni jadłospis mógł spowodować niestrawność. Wskazana w takiej sytuacji byłaby dieta lekkostrawna, z ograniczeniem tłuszczy zwierzęcych.

W razie braku poprawy zalecamy Pani konsultację z lekarzem gastrologiem. Specjalista po analizie objawów zdecyduje o dalszej diagnostyce oraz leczeniu, aby poprawić Pani komfort życia.

Życzymy Pani lepszego samopoczucia!

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/bol-pod-prawym-zebrem-objawy-pecherzyk-zolciowy-kolka

https://portal.abczdrowie.pl/bol-z-prawej-strony-pod-zebrami-przyczyny-diagnostyka-leczenie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.