Zapytaj lekarza

7 4 0 , 5 6 6

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Jakie są przyczyny nocnego budzenia się?

Witam. Borykam się ze swoim problemem już od kilku miesięcy, ale ostatnio się pogłębia. Otóż moim problemem jest częste budzenie się w nocy. Kiedyś byłam tzw. nocnym markiem i lubiłam siedzieć do późna i późno wstawać. Jednak od lutego 2008 mój tryb życia diametralnie się zmienił. Mam bardzo daleko do pracy, więc wstaję codziennie o 5 rano, czasami nawet wcześniej. Pracy zmienić nie mogę, gdyż jest to firma rodzinna, a ja jestem prawą ręką mojego ojca.

Tak więc mój dzień wygląda następująco: pobudka o 5.00, 6.10 wychodzę do pracy, o 15.15 wychodzę z pracy i o 17.00 jestem z powrotem w domu. Jakiś obiad, typowe obowiązki domowe i o 23.00 zamykam oczy i zasypiam. Zasypiam bez żadnych problemów, ale potrafię się potem budzić nawet 7-8 razy w ciągu nocy, co owocuje oczywiście notorycznym zmęczeniem. Odechciewa mi się wszystkiego, spotkania z chłopakiem, który mnie odwiedza w domu wyglądają tak, że potrafię połowę przespać, tracę ochotę na sex i na cokolwiek. Moim jedynym wolnym dniem jest niedziela i wtedy śpię bez żadnych problemów nawet do 11.00!!! Natomiast mam potem tzw. lenia i trudno mnie wyciągnąć z domu.

Próbowałam tabletek ziołowych, ciepłego mleka itd. Pokój przed snem mam zawsze dobrze przewietrzony. Mieszkam sama, więc nic specjalnie mi nie przeszkadza, a mimo to się budzę. Lekarz pierwszego kontaktu nie potraktował mnie poważnie. Proszę o pomoc, bo już ledwo funkcjonuję z przemęczenia.

KOBIETA ponad rok temu

Co łączy bezsenność z depresją?

Czy depresja wpływa na zaburzenia snu? Psychiatra dr n. med. Michał Skalski wyjaśnia, jaki jest związek między depresją a bezsennością. Tłumaczy również, jaki charakter ma bezsenność w depresji.

 Joanna Moczulska-Rogowska
Joanna Moczulska-Rogowska Psycholog

Witam.

Z tego co Pani pisze, prowadzi Pani bardzo intensywne życie zawodowe, co zapewne związane jest ze stresem. Na co dowodem może być fakt, że bez problemów przesypia Pani noc poprzedzającą dzień wolny od pracy.

Stres jest jednym z najczęstszych powodów problemów ze snem. W Pani przypadku zapewne zachodzi następujący mechanizm: stres związany z pracą uniemożliwia Pani spokojny sen, a nieprzespana noc potęguje stres.

Wyeliminowanie źródła stresu (np.: urlop) bądź opanowanie skutecznych strategii radzenia sobie z nim powinien wyeliminować problem ze snem. Odpowiednia dieta, wysiłek fizyczny, techniki relaksacyjne pomagają w walce ze stresem. Czasami do pokonania stresu potrzebna jest psychoterapia.

Zmiana trybu życia – wcześniejsze niż dotychczas wstawanie i kładzenie się spać także może być przyczyną problemów ze snem, jednakże pamiętać należy, że ludzki organizm ma zdolność szybkiej adaptacji do zmian.

Niedobór snu powoduje zmęczenie organizmu i przemęczenie psychiczne, o których Pani wspomina.

Polecam artykuły:
http://portal.abczdrowie.pl/techniki-relaksacyjne-w-leczeniu-nerwic

Pozdrawiam serdecznie!

redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy