Jaja przepiórcze a wartości odżywcze?

Witam. Chciałabym zapytać czy wybierać jaja przepiórcze czy kurze? Jakie wartości odżywcze maja jaja przepiórcze i ile ich jeść? Cena jaj przepiórczych jest znacznie wyższa niż kurzych, są one też o wiele mniejsze, ale czytałam opinie, że jaja przepiórcze są znacznie zdrowsze niż kurze. Pytanie tylko czy można jeść je w dużych ilościach czy raczej tylko okazyjnie. Dodam że niedawno urodziło mi się dziecko i karmie piersią i jest to dla mnie rzecz jasna bardzo ważne. Chciałabym aby moje dziecko było zdrowe i nic mu nie zaszkodziło, więc może gdybym zastąpiła jaja kurze jajami przepiórczymi to byłoby lepiej. Coraz łatwiej znaleźć w sklepach, zdarzają się już naprawdę często, więc zdobycie jaj przepiórczych nie jest problemem. Więc które lepiej stosować - jaja przepiórcze czy kurze? A może nie robi to żadnej róznicy? Bardzo proszę o odpowiedź.

Natalia Ulewicz Dietetyk, Olsztyn

Witam,
Wszystkie jaja może Pani jesc swobodnie, w dowolnej formie.
Najlepiej aby były to jaja z cyfra 0, wiejskie, dobrej jakości, świeże.
Pozdrawiam

Witam,

Informacje na temat wartości odżywczych może znaleźć Pani tutaj: http://www.przepiorki.pl/jaja-przepiorcze.html

Jeśli chodzi o jajka przepiórcze to:
- przede wszystkim lepsza wartość odżywcza (więcej składników mineralnych)
- zawierają mniej tłuszczu i cholesterolu
- są mniej kaloryczne

Mimo wszystko w diecie mamy karmiącej najważniejsza jest bogata i różnorodna dieta, aby mleko matki było jak najbardziej wartościowe dla dziecka.

Jeśli chodzi o normy spożycia danej grupy produktów jest to około 100g jajek dziennie - najlepiej ugotowanych lub w postaci jajecznicy.

Pozdrawiam,
mgr dietetyk
A. Erdmann