Czy jaja można jeść w dowolnych ilościach?

Jak jest z tymi jajami? Są szkodliwe czy nie? Czytałem wczoraj, że mają dobry cholesterol i można je jeść w dowolnych ilościach, ale godzinę później w telewizji jakaś profesor mówiła, że można zjeść najwyżej trzy, cztery w tygodniu, bo szkodzą. Poza tym zakwaszają organizm itp. A ja bardzo lubię jajka i jadłem je codziennie. nawet i 25 tygodniowo na twardo i w postaci sadzonych lub jajecznicy.

Szanowny Panie,
Ilu dietetyków tyle opinii na temat spożycia jaj. Należy pamiętać, że jajo jest produktem bardzo wartościowym, gdyż zawarte w nim są wszystkie składniki niezbędne do prawidłowego rozwoju młodego, ptasiego organizmu. W jajach występuje nie tylko bogactwo składników odżywczych, ich wyjątkową cechą jest przede wszystkim bardzo wysoki poziom ich przyswajalności dla organizmu. Z drugiej jednak strony żaden produkt spożywczy jedzony w nadmiernych ilościach nie jest korzystny dla organizmu. Zachowanie umiaru to złota zasada dietetyki. Dlatego radziłabym ograniczyć spożywanie jaj w stosunku do podanej przez Pana ilości. Jeżeli nie ma Pan żadnych problemów medycznych, które stanowiłyby przeciwwskazanie do jedzenia jaj w ogóle, polecam ograniczyć się do 5-10 sztuk tygodniowo.

Witam!
Jaja są bogate w witaminę A, E, D, K B12 i kwas foliowy. Zawierają minerały tj. potas, fosfor, żelazo i cynk. Jedno jajko dostarcza około 90 kcal. Trzeba je spożywać z umiarem jak każdy produkt.

Po wskazówki i przepisy dietetyczne zapraszam również na http://diet-coaching.xaa.pl/

Pozdrawiam, Dietetyk Patrycja Sankowska

Witam Pana,

Jaja są bardzo wartościowym produktem głownie ze względu na skład aminokwasowy. Rzeczywiście posiadają też sporo cholesterolu. Osoby z problemami cholesterolowymi nie powinny spożywać więcej niż 4jaja tygodniowo. Jeżeli nie ma Pan przeciwwskazań medycznych można zjadać większe ilość jaj jednak jak ze wszystkimi produktami powinien Pan zachować umiar i ograniczyć się do maksymalnie 10sztuk ponieważ 25jja tygodniowo tu już lekka przesada.

w razie dodatkowych pytań zapraszam na konsultację lub zachęcam do kontaktu
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl

Pozdrawiam serdecznie
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk