Ile może jeść jajek dziennie osoba 20-30-letnia?

Dzień dobry Ile może jeść jajek dziennie osoba 20-30-letnia? Sam jem ok 2-3 jajka dziennie, jednak moi rodzice (oboje po studiach medycznych) straszą mnie cholesterolem. Jednakże spotkałem się na Internecie z opiniami chociażby prof. Triszki z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, który mówi, że nie trzeba narzucać sobie żadnych ograniczeń w jedzeniu jaj i można zjadać ile się chce. Z kolei WHO zaleca jeść tylko 10 jaj tygodniowo. Jak to jest?

W zdrowej diecie wskazane jest przede wszystkim urozmaicenie dlatego nie należy spożywac jajek codziennie. Opinie co do ich wpływu na poziom cholesterolu są różne. Niewątpliwie jajka zwierają dużo cholesterolu ale zawierają też lecytyne, która powoduje obniżanie jego poziomu we krwi. Należy też uważac na ilośc jajek w diecie ze wzgledu na to, że białko jaja jest silnym alergenem i codzinne jego spożywanie może doprowadzic do pojawienia sie alergii pokarmowej nawet u kogos, u kogo ona nigdy dotąd nie wystepowała. Myśle, że zalecenie WHO co do 10 jaj tygodniowo jest rozsądne.

Dzień dobry.
Jaja są bogate w witaminę A, E, D, K B12 i kwas foliowy. Zawierają minerały tj. potas, fosfor, żelazo i cynk. Jedno jajko dostarcza około 90 kcal. Trzeba je spożywać z umiarem jak każdy produkt.
Pozdrawiam, Dietetyk Patrycja Sankowska