Jestem chora, ale chcę schudnąć!

Witam, Mam 13 lat,  158 cm wzrostu i 67 kg wagi. Przyczyną tej nadwagi jest moja choroba (toczeń), a także nieprawidłowe odżywianie. Odmawiam sobie prawie wszystkiego. Cola, chipsy, słodycze to rzeczy, których nie spożywam od około 2 miesięcy. Nie przeszkadzałaby mi moja waga, gdyby nie pewien chłopak. Dziwnie się czuje w gimnazjum, bo jestem... no trochę za duża + mam okragłą głowę. Bardzo proszę o pomoc. Będę bardzo wdzięczna. Za 3 tygodnie będzie wycieczka i też chciałabym jakoś wyglądać :) Pozdrawiam
13 LAT ponad rok temu

Witam,

Toczeń jest chorobą o podłożu autoimmunologicznym, której przyczyna nie jest do końca poznana. Główne zalecenia zarówno w diecie odchudzającej jak i diecie osób cierpiących na toczeń, polega na ograniczeniu podaży tłuszczów nasyconych i odżywianiu się według zdrowych zasad żywienia.

Jesteś w wieku dojrzewania, w którym organizm potrzebuje wystarczającej ilości energii, aby prawidłowo funkcjonować i walczyć z chorobą, dlatego w żadnym wypadku nie stosuj popularnych diet redukcyjnych i nie odchudzaj się na własną rękę. Lepiej udać się do dietetyka, który doradzi jak zdrowo się odżywiać, a tym samym tracić zbędne kilogramy.

Na początek jednak warto zapoznać się z podstawowymi zasadami i do nich się stosować.

Krok 1. Ograniczenie podaży tłuszczu, z jednoczesnym wzrostem podaży węglowodanów złożonych (pieczywo pełnoziarniste, kasze, ryż),

Krok 2. Częste, ale mało objętościowe posiłki - zaleca się 5-6 posiłków w ciągu dnia, rozłożonych regularnie, z zachowaniem równych odstępów pomiędzy nimi,

Krok 3. Należy unikać potraw smażonych na tłuszczu, a najlepsze metody obróbki termicznej, to
tradycje gotowanie, gotowanie na parze, duszenie i pieczenie,

Krok 4. Należy dbać o to, aby w codziennym jadłospisie nie brakowało witamin; jeść owoce i dużo surówek ze względu na witaminę C oraz razowe pieczywo i przetwory mleczne, zawierające dużo witamin z grupy B,

Krok 5. Z umiarem należy używać soli (a najlepiej całkowicie z niej zrezygnować), zastępując ją ziołami,

Krok 6. Należy ograniczyć słodycze i produkty typu fast-food.

Dodatkowo warto przeczytać artykuł: http://portal.abczdrowie.pl/buduj-dobre-nawyki.

Pozdrawiam