Witam !
To, co Pani zrobi jest Pani osobistą decyzją, której nikt za Panią nie podejmie. Jednak w obowiązku chyba każdego, kto usłyszy Pani historię ( nie tylko psychologa) jest uświadomienie Pani, że absolutnie nie powinna Pani dać się tak traktować - nie widać zupełnie w tym przyszłości związku, rozwoju relacji na lepsze. Jeśli zależy Pani na relacji i okaże się, że Pani Partnerowi również zależy na zmianie sytuacji, że jest świadomy swojego złego zachowania i emocji nad którymi nie panuje - konieczna będzie terapia dla par, bądź sama terapia dla Partnera. Czas, który pozostał do ślubu jest długim czasem, wystarczającym aby pojawiły się rezultaty terapii. Pytanie na które niech Pani sobie odpowie: od kiedy tak się stało, że Partner zaczął się zmieniać? Czy może od zawsze był tak impulsywny, agresywny, tylko Pani tego nie zauważała, bądź objawiało się to w inny sposób, do innych ludzi?
Trwały związek z człowiekiem, który tak się zachowuje i nie podejmie pracy nad sobą - może uczynić z Pani ofiarę oraz doprowadzić do wielu chorób psychosomatycznych.
To, co Pani doświadcza nazywa się PRZEMOCĄ PSYCHICZNĄ. Z rozmysłem piszę te słowa dużymi literami, gdyż pewne rzeczy powinno się nazywać "po imieniu" i dosadnie. Jeżeli chce Pani układać swoje życie z tym właśnie człowiekiem, wasza relacja (przynajmniej na podstawie tego krótkiego opisu) wymaga pewnych zmian. Polecam namówić partnera na wspólną terapię podczas której omówicie to, co w tym momencie "nie działa". Bez takiej interwencji taka relacja stanie się jedynie toksyczną nicią, która stworzy z Pani ofiarę a z Pani partnera oprawcę.
Planuje Pani swoją przyszłość z mężczyzną, który Panią obraża, krytykuje i wyzywa. Czy taka osoba będzie dobrym mężem? Czy może Pani na niego liczyć? Czy jest to osoba, która dobrze wychowa swoje dzieci?
Z jakiegoś powodu tkwi Pani w tym związku i jeśli Pani chce zostać z tym mężczyzną to konieczne są zmiany w Pani i w partnerze. Na ile to możliwe - oceni to psycholog na konsultacji, którą Państwu polecam.
To co Pani opisuje, to nie jest związek oparty na miłości, poszanowaniu, partnerstwie, zaufaniu, wspieraniu się - czyli tym czego szukamy w drugim człowieku wiążąc się z nim, zakładając rodzinę. Kiedyś Gottman - jeden z większych autorytetów w terapii małżeństw, powiedział ,że jeśli nie ma szacunku w relacji, to szanse przetrwania związku są niewielkie. Pójdźcie do terapeuty, pomoże Pani wyrazić to co Panią boli. To podejście do Pani musi się zmienić diametralnie, bo nie będzie lepiej samo z siebie.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Szantaż w związku ze strony partnera – odpowiada Mgr Michał Pyter
- Jak zaakceptować byłą żonę partnera? – odpowiada Mgr Maciej Rutkowski
- Jak się zmienić i przestać stosować wyzwiska w kierunku partnera? – odpowiada Mgr Agata Pacia (Katulska)
- Problem uzależnienia partnera od masturbacji – odpowiada Mgr Hanna Markiewicz
- Wątpliwości dotyczące związku u partnera – odpowiada Mgr Hanna Markiewicz
- Czy jest szansa na powrót partnera? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Relacje partnera z jego byłą partnerką – odpowiada Mgr Agnieszka Glica
- Kłótnie, nieporozumienia i brak zaufania do partnera – odpowiada Mgr Łukasz Majchrzak
- Dlaczego partner nie chce ślubu? – odpowiada Mgr Piotr Jan Antoniak
- Kłótnie i nuda w związku – odpowiada Piotr Bochański
artykuły
Psychopata - kim jest i jak go rozpoznać. Związek z psychopatą
Psychopata w rodzinie - to brzmi jak historia rode
Depresja a związki
Związek dwojga ludzi jest związany ze wzajemnym pr
Osobowość borderline (Border Personality Disorder) - na czym polega, objawy i leczenie
Osobowość borderline - co to jest? W ciągu ostatni