Warto na początek zgłosić się do psychologa. Zdiagnozuje i zapropnuje pomoc (możliwe metody poradzenia sobie, psychoterapia), a w razie potrzeby poleci dalszych specjalistów (neurolog, psychiatra).
to rozległy i wielowątkowy temat.odpowiedź na portalu niewiele pomoże,polecam konsultacje u DOŚWIADCZONEGO TERAPEUTY (moża też pracowac na skypie).pozdrawiam serdecznie Violetta Ruksza
Witam Panią. To co w Pani opisie najbardziej przykuwa moją uwagę to Pani duża koncentracja na mężu. Doświadczając agresji z jego strony stara się Pani szukać pomocy dla niego. W takiej sytuacji traci Pani siebie z pola widzenia a przede wszystkim swoje bezpieczeństwo. Chciałbym Pani zwrócić uwagę na pewną zależność. Jeśli zachowanie (zwłaszcza bliskiej osoby) nie mieści się w ogólnie przyjętych normach to jedną z hipotez, którą zaczynamy brać pod uwagę jest to, że może owo zachowanie być wynikiem jakiejś choroby. Ta perspektywa z kolei będzie nas skłaniać do szukania pomocy dla tej osoby. Czy to Pani brzmi znajomo? Obawiam się jednak, że Pani mąż może stosować w Waszym związku przemoc a wówczas jest to sytuacja, w której potrzebuje Pani zająć się swoim poczuciem bezpieczeństwa. Proszę odwiedzić stronę pod tym adresem www.niebieskalinia.pl (i sprawdzić czy treści tam zawarte nie odnoszą się do Pani obecnych doświadczeń). Pozdrawiam Panią
http://piotrantoniak.pl/
Witam. W Pani mailu widać wyraźną troskę o małżonka, pragnie go Pani wesprzeć, poszukać pomocy dla niego. Pani postawa świadczy o dużym przywiązaniu do męża. Dobrze byłoby, gdyby mąż chciał korzystać z tego, że Pani pragnie mu pomóc. Należy zaproponować mu konsultację u doświadczonego psychologa - psychoterapeuty. Tam po porzeprowadzeniu rzetelnego wywiadu specjalista zapewne zaproponuje właściwą metodę leczenia, głównie radzenia sobie z emocjami i złością. Jeżeli niezbędna będzie pomoc farmakologiczna psycholog poleci wizytę u lekarza psychiatry.
Nie wiem tylko, czy mąż zechce zgłosić się na wizytę. Jeżeli będzie odmawiał radzę, żeby to Pani zgłosiła się do psychoterapeuty. Ja polecam szczególnie pracę terapeutyczną w podejściu psychodynamicznym lub analitycznym. Podejmując psychoterapię będzie Pani łatwiej zrozumieć, dlaczego wybrała Pani właśnie takiego partnera i wmocni się Pani na tyle, by móc sama rozmawiać z nim na temat tego, jak jego zachowania wpływaja na Panią i całą Państwa rodzinę. Czasami jak chcemy bardzo komuś pomóc zapominamy o sobie. Jest również tak, że jak zaczynamy od bliskich wymagać zmiany zachowania, to jest to bardziej skuteczne, niż wyłącznie troska o bliską osobę. Być może, by móc cokolwiek zmieniać mąż powinien zobaczyć, że brakiem kontoli nad swoim zachowaniem rani nie tylko siebie, ale również całą rodzinę. I właśnie z tego powody należy podjąć leczenie.
Małgorzata Danielewicz
www.terapia-psycholog.com.pl
www.psychoterapia.lublin.pl
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Brak kontrolowania agresji u 21-latki – odpowiada Mgr Patrycja Stajer
- Ataki złości i agresji u partnera – odpowiada Mgr Ewa Wójcik
- Jak sobie poradzić z mężem alkoholikiem, który wszczyna awantury? – odpowiada Mgr Kamila Drozd
- Możliwość wyleczenia z napadów agresji i alkoholizmu – odpowiada Mgr Patrycja Stajer
- Jak radzić sobie z agresją u 4-latka? – odpowiada mgr Anna Zawrzel
- Jak radzić sobie z agresją u chorej osoby? – odpowiada Mgr Renata Kwiatkowska
- Problemy z opanowaniem złości, negatywne myślenie i krytykowanie – odpowiada Mgr Dorota Babrzymąka
- Co jest powodem agresji u 4-latka? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- W jaki sposób powstrzymać kłótnie z mężem? – odpowiada Mgr Irena Mielnik - Madej
- Jak opanować napady agresji słownej? – odpowiada Mgr Dorota Nowacka
artykuły
Najczęstsze błędy psychoterapeutów, czyli jak nie marnować czasu i pieniędzy
Decyzja o szukaniu pomocy psychologicznej jest zwy
"Przeszłam przez depresję, byłam w szpitalu psychiatrycznym". Rozmowa z Martą Kieniuk Mędralą #ZdrowaPolka
"Szpital psychiatryczny kojarzy się z wariatami, k
Tajemnice pracy psychologa - wywiad z psychologiem i psychoterapeutką Magdaleną Nagrodzką
Rozumienie ludzkich zachowań to zadanie, przed któ