Lęk i strach przed wojną

Witam zadawałam tu setki pytan i zawsze dostawałam jane odpowiedzi ale dzis zwracam sie z kolejna prosba poniewaz boje sie konca swiata wojny wszytko mi sie sni w nocy. Uciekam z cala rodzina ja sama chowam jakis ludzi przed innymi,słysze palcz ludzi uciekajacych serce mi tak mocno bije ze dopiero po dlugim odpoczynku przestaje normalnie pracowac czuje to wszytko tak jak by bylo naprawde przerazenie ból.

Witam,
Być może w pani życiu w tym momencie dzieje się coś, co bardzo panią stresuje, co sprawia, że jest pani zmęczona. Myślę, ze o takich obawach może pani porozmawiać z osobą bliską lub wręcz ze specjalistą.
Pozdrawiam

Witam Panią
Wojna jest przerażająca i to jest fakt, ale pyta Pani jak poradzić sobie z paraliżującym lękiem który pojawia się na myśl o końcu świata. To jest takie pytanie jak nauczyć się oddzielać to co mediach od osobistego życia. Bo wojny są i będą, tak już niestety świat jest skonstruowany. Czasami nie zdajemy sobie sprawy jak bardzo boimy się o siebie o swoje życie i łatwiej nam wtedy bać się wojny czy końca świata. Warto zadać sobie pytanie czego tak naprawdę się Pani boi?
pozdrawiam
anna suligowska

Witam,
W aktualnej sytuacji politycznej każdy z nas ma prawo odczuwać różne emocje. Pani reakcja wydaje się jednak trochę nadmiarowa. Być może związana jest z Pani wcześniejszymi doświadczeniami lub zasłyszanymi kiedyś opowieściami o okresach niepokojów społecznych czy politycznych. Może nawet tego Pani nie pamiętać, a teraz odzywają się w Pani snach. Dobrze by było gdyby skorzystała Pani z kilku sesji psychoterapeutycznych, najprawdopodobniej lepiej by się Pani poczuła.
Pozdrawiam
Ewa Czernik

Pani reakcja wydaje się być związana z Pani emocjami raczej niż z realnym zewnętrznym zagrożeniem. Psychika wykorzystuje tzw. "okruchy dnia" do tworzenia snu jednak nie należy ich traktować dosłownie, są one pewnym symbolem, metaforą tego co dzieje się w Pani życiu osobistym. Znaczenie snów najlepiej badać razem z doświadczonym psychoterapeutą. Nie polecałbym także analizy snów przy pomocy sennika ze względu na to, że symbolika snu jest unikatowa dla każdej osoby i raczej nie poddająca się klasyfikacji.

Witam. Najkorzystniej dla Pani, jak sądzę, byłaby wizyta u psychologa czy terapeuty, psychoanalityka, aby poznać strukturę swojego lęku i sposoby nad zapanowaniem nad nim. Rozumiem, że najwyższą wartością dla Pani jest szeroko pojęta rodzina. Bezpieczeństwo własnej rodziny jest wiodącym priorytetem. Obecnie wszyscy z niepokojem obserwujemy wydarzenia dziejące się między Ukrainą a Rosją, co przekłada się odczucia niepokoju całego narodu polskiego, polskich rodzin. Być może mieszka Pani w pobliżu granicy z Ukrainą, niepokój może się nasilać. W ciągu dnia młody organizm lepiej radzi sobie z opanowaniem lęku. W nocy puszczają wszelkie zapory, uwyraźnia się przeżywane w ciągu dnia głębokiego zagrożenia. Być może też przeżyła Pani w swoim osobistym życiu ogromne przerażenie, jakąś traumę dzieciństwa, rodzinną i teraz odczucia nałożyły się. Bądź też rozwijała się Pani w rodzinie z nadopiekuństwem rodziców, którzy osłaniali Panią przed frustracjami otoczenia. Niestety nie przeprowadziłam z Panią wywiadu, więc mogę zaledwie przypuszczać. Pozdrawiam