Lęk przed szkołą i brak zrozumienia ze strony rówieśników

Witam. Mam 14 lat i po wakacjach idę do 2 klasy gimnazjum. Od samego początku nie lubiłam swojej szkoły, bo nie mogłam tam znaleźć swojej "bratniej duszy". Po jakiś dwóch miesiącach, moi znajomi zaczęli mnie wyzywać, bo mam inny gust i styl. Skończyło się na moim lęku przed szkołą. Zrobiłabym naprawdę wszystko, żeby tylko tam się znaleźć. Bywało tak, że prowokowałam wymioty. Co mogę na to poradzić? Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam.

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie! Przez Internet nikt Cię nie zdiagnozuje, ale Twoje problemy i lęk przed szkołą może się przekształcić nawet w fobię szkolną, o czym świadczy chociażby to, że za wszelką cenę chcesz unikać szkoły, a nawet szukasz pretekstu, dla którego możesz nie pójść do szkoły. Prowokujesz wymioty, bo nie radzisz sobie z lękiem. Rozumiem, że jest Ci trudno odnaleźć się w klasie, kiedy nie masz koleżanek i kolegów, znajomi się z Ciebie śmieją i wyzywają Cię. Pamiętaj jednak, że ich zachowanie to rodzaj przemocy, do której nie powinno dojść. Problem możesz zgłosić wychowawcy. Ponadto powinnaś na ten temat porozmawiać ze swoimi rodzicami, by wspólnie z nimi zastanowić się, jak możecie rozwiązać tę trudną dla Ciebie sytuację. Nie udawaj, że nie ma problemu i nie zamykaj się w sobie. Daj sobie pomóc. Wsparcia możesz również szukać u pedagoga/psychologa szkolnego albo pod numerem telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży (http://www.116111.pl/). Pozdrawiam i życzę powodzenia!

Dzień Dobry,

Zainicjować rozmowę z Osobą, która jest decyzyjna i która miałaby możliwość na nowo
umożliwić naukę w szkole, o którą chodzi...

Życzę powodzenia!
irena.mielnik.madej@gmail.com