Lęki a problemy ze swobodnym wdechem

od kilku lat mam problem z dokonaniem swobodnego wdechu, powietrze jakby zatrzymuje sie w szyi, szyja sprawia wrażenie " za małej" , towarzyszy temu ucisk. Trwa to codziennie przez długi czas, 24 h na dobe Ciągle zastanawiam sie co mi jest, boje sie choroby, smierci, zastanawiam sie czy dożyje kolejnego dnia. Nic mnie nie boli, po prostu chciałabym nie musieć kontrolować oddechu, nie bać sie czy kolejny wdech się uda. Jakiej choroby może być to objaw?

Witam Panią. Jeżeli w badaniach lekarskich wykluczono inne choroby, można przyjrzeć się Pani problemom od strony psychologicznej. Opisane przez Panią objawy wskazują na zaburzenia nerwicowe (lękowe). Sprawdzoną metodą leczenia tych zaburzeń jest psychoterapia. Zachęcam do zgłoszenia się do psychoterapeuty w celu ustalenia co dokładnie Pani jest i podjęcia stosownych działań.
Pozdrawiam serdecznie,
M. Bukowska

Witam,
Myślę, że w pierwszej kolejności warto wykluczyć choroby somatyczne i w tym celu udać się do lekarza rodzinnego, który skieruje do specjalisty lub zleci potrzebne badania.
Następnie warto skontaktować się z psychoterapeutą, który pomoże przyjrzeć się objawom od strony psychologicznej.
Pozdrawiam